Dobré noviny
Z umelcov operátori, z divadla ústredňa: Keď nemôžu hrať, českí umelci sa na telefóne snažia rozveseliť ľudí
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Z umelcov operátori, z divadla ústredňa: Keď nemôžu hrať, českí umelci sa na telefóne snažia rozveseliť ľudí

Českí umelci pomáhajú aj v časoch, keď ľudí v divadle nemôžu tešiť svojím umením.
Českí umelci pomáhajú aj v časoch, keď ľudí v divadle nemôžu tešiť svojím umením. — Foto: Facebook/Jatka78

Ľudom dodávajú psychickú pomoc a tí sú vďační. Umelci ako dobrovoľníci si v priebehu dvoch hodín vypočujú cez deň stovku telefonátov.

PRAHA 23. októbra – Zazvoní telefón a na druhej strane sa bez toho, aby sa ktokoľvek z dvojice poznal, s úsmevom na perách v divadle Jatka 78 zrazu ozve: „Krásny dobrý večer, tu Ústredňa 78, pri telefóne telefonista…“

Ako informuje ČT24, za týmto hlasom sa „ukrýva“ niekto z hudobníkov, hercov alebo akrobatov, ktorí v živote vykonávajú rozdielne umelecké profesie, no tu všetci spoločne vystupujú ako dobrovoľníci s jediným cieľom – povzbudiť „na druhej strane“ neznámych ľudí v týchto pohnutých časoch.

Volajú rodiny, deti aj ľudia, ktorí nikoho nemajú

Z umelcov sa zrazu stávajú telefonickí operátori a z divadelného javiska je ústredňa. Šestica umelcov si v priebehu dvoch hodín vypočuje stovku telefonátov.

Umelci nielenže počúvajú starosti a problémy, ktoré doľahli na ľudí v tejto dobe, ale zlepšujú im aj náladu napríklad hrou na gitare alebo čítaním poviedky. „Volajú celé rodiny, ktoré chcú pobaviť, volajú ľudia, ktorí sú sami. Volajú deti, je to veľmi pestré a krásne,“ vyznal sa dojemne jeden z vystupujúcich umelcov, ktorý prijal úlohu dobrovoľného operátora.

Neostáva len pri počúvaní

Ak treba, snažia sa byť s ľuďmi ešte bližšie formou spoločných aktivít – napríklad tak, že si spolu na diaľku zacvičia: „Bol človek, ktorý sa cítil veľmi unavený, pán František, tak sme spolu cvičili pri okne, povedal som mu, aby otvoril okno a cvičili sme.“

„Je mi lepšie, je to paráda, toto som potreboval,“ zrazu počuť od spokojného pána Františka. Ako informuje ČT24, všetky rozhovory sa nahrávajú a prenášajú na internet na sociálne siete.

Cieľom je pobaviť, odpočinúť si na chvíľu, zdvihnúť si náladu,“ vysvetlil režisér Vít Neznal. Umelci pomáhajú, no vďaka pomoci druhým pomáhajú i sebe: Zapájam sa do týchto projektov rád, a práve preto sa necítim tak bezmocný,“ tvrdí herec Jan Holík.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktuje odborníkov z Ligy za duševné zdravie na telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?