Dobré noviny
V Južnej Kórei majú muži ružové vlasy, v Severnej je na výber 10 strihov. Toto sú najväčšie rozdiely kedysi jednotného štátu
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

V Južnej Kórei majú muži ružové vlasy, v Severnej je na výber 10 strihov. Toto sú najväčšie rozdiely kedysi jednotného štátu

Hoci do 70. rokov bola ekonomická vyspelosť oboch krajín porovnateľná, dnes ide o úplne odlišné dva svety.
Hoci do 70. rokov bola ekonomická vyspelosť oboch krajín porovnateľná, dnes ide o úplne odlišné dva svety. — Foto: Twitter/ sukookvhope, Mika Mäkeläinen

Napriek tomu, že Severná Kore a Južná Kórea tvorili jednu krajinu, od konca 50. rokov minulého storočia sú to dva samostatné štáty. Dnes sú ako úplne odlišné svety. Cestovateľ Jacob Laucatis z Litvy mal možnosť nahliadnuť do oboch.

PCHJONGJANG/SOUL 23. augusta - Dvadsaťšesťročný Litovčan Jacob Laucatis, ktorý precestoval už 80 krajín sveta, dostáva otázky o Severnej a Južnej Kórei a ich rozdieloch veľmi často. „Myslím si, že je to preto, lebo kedysi boli úplne rovnaké a len zopár rokov navádzajú dojem úplne iného sveta,“ povedal pre Dobré noviny. Komunistický sever a kapitalistický juh oddeľuje 38 rovnobežka a nie len to. Už prvý dojem z krajín je podľa neho veľmi odlišný:

„Severná Kórea je veľmi zaostalá. Cítil som sa, ako keby som sa v čase posunul o 100 rokov dozadu. Južná Kórea je naopak veľmi moderná.“

Jacob je ambiciózny. Momentálne rozbieha novú spoločnosť  edukačná kanál  StayCurious.
Jacob je ambiciózny. Momentálne rozbieha novú spoločnosť, edukačný kanál StayCurious. Foto: Instagram/Jacob Laucatis

V rozhovore s cestovateľom Jacobom sa dočítate

  • Prečo je cestovanie v Severnej Kórei ako školský výlet,
  • čo mu povedal muž, ktorému sa podarilo utiecť zo Severnej do Južnej Kórey,
  • aký je rozdiel v bývaní, obchodoch a v móde v oboch štátoch,
  • v ktorej krajine je na študentov vyvíjaný enormný tlak,
  • a kde si páry na verejnosti prejavujú náklonnosť.

Cestovanie

Jacob za jeden z najväčších rozdielov považuje spôsob a možnosti cestovania. V Severnej Kórei ľudia potrebujú špeciálne povolenie dokonca, keď chcú cestovať von z ich mesta, vycestovať z krajiny je skoro nemožné. „Na druhej strane, obyvatelia Južnej Kórey môžu cestovať, kam len chcú. Majú tretí najsilnejší pas na svete. Bez víz alebo s vízami môžu vycestovať do 170 krajín sveta,“ hovorí.

Tvrdí, že cestovanie po Severnej Kórei je pre turistu veľmi nákladné. „Musíte byť súčasťou tých all-inclusive organizovaných výletov a za to vám dajú riadne zaplatiť.“

„Naopak cestovanie po Južnej Kórei je lacnejšie, ich verejná doprava je veľmi efektívna a môžete sa pohybovať kdekoľvek chcete,“ porovnáva.

Vľavo: V Južnej Kórei, okrem iného, cestoval na skútri s miestnym kamarátom. Vpravo: Bez sprievodcu sa v Severnej Kórey nepohnete ani na krok.
Vľavo: V Južnej Kórei, okrem iného, cestoval na skútri s miestnym kamarátom. Vpravo: Bez sprievodcu sa v Severnej Kórey nepohnete ani na krok. Foto: Youtube/ StayCurious

Len so sprievodcom

„V Severnej Kórei som mal dvoch  miestnych sprievodcov,“ povedal s tým, že to boli jediní dvaja Severokórejčania, s ktorými sa mohol rozprávať. Okrem toho mal ďalšieho zahraničného sprievodcu, ktorý s nimi priletel z Pekingu.V Severnej Kórei nemôžete cestovať sami. Celý čas na vás dozerajú sprievodcovia. Nemôžete opustiť hotel bez ich dovolenia, nemôžete sa zhovárať s ľuďmi bez ich súhlasu a dokonca ani fotografovať. Je to ako na školskom výlete, ale oveľa prísnejšie,“ opísal. Zároveň dodal, že všetky peniaze z turizmu idú priamo vláde: „Nevedel som to, teraz mám z toho zlý pocit, že som tam minul peniaze a podporil som ich vládu.“

Na 1000 ľudí len 11 áut

„V Severnej Kórei pripadá na 1000 ľudí 11 áut. Aj napriek tomu majú svoje vlastné fabriky s názvom Pyeonghwa Motors,“ hovorí. Väčšina ľudí si v Severnej Kórei nemôže dovoliť kúpiť auto. Na cestách je sotva nejaká doprava. Južná Kórea je naopak domovom dvoch najväčších značiek vo svete – Kie a Hundai. „Na 1000 ľudí pripadá 475 áut,“ doplnil.

„Severná Kórea je domovom starých lietadiel a nie najlepšieho servisu. Rovnako to platí aj o vlakoch. Na druhej stane systém dopravy v Južnej Kórei je veľmi moderný,“ priblížil cestovateľ.

Juh vs. sever. — Foto: StayCurious/wikimedia N509FZ
Cestná premávka v Soule v porovnaní s Pchjonjangom. — Foto: Youtube/ StayCurious

V Severnej Kórei len obmedzený počet strihov, v Južnej je povolené všetko

Oblečenie Juhokórejčanov je veľmi pestrofarebné, naopak na severe sa ľudia obliekajú do šedých a tmavých farieb a „vyzerajú veľmi podobne“. Samozrejme, na oblečení Severokórejcanov nesmú chýbať odznaky lídrov.

„Severokórejčania si môžu vybrať len z 10 strihov pre mužov a 18 pre ženy. Iný strih môže viesť k prísnemu trestu,“ hovorí Jacob. Make-up je stále populárny medzi bohatými ženami. „Kim Čong-un a jeho žena sa snažia promovať severokórejskú kozmetiku, aby predišli tomu, aby si ľudia kupovali ilegálny zahraničný tovar,“ dodal.

O Juhokórejčanoch je vo všeobecnosti známe, že milujú módu a radi experimentujú. Nie je nič výnimočné, keď si vlasy farbia aj muži. „Starostlivosť o vlasy, nechty a plastické operácie sú v Južnej Kórei jedným veľkým biznisom,“ priblížil Jacob. V krajine je aj veľký vplyv K-popu. Ide o hudobný žáner, ktorý pochádza z Južnej Kórey a zahŕňa všetky žánre populárnej hudby. V Juhovýchodnej Ázii môžeme hovoriť o akejsi subkultúre. K-pop si však získava stále viac priaznivcov v globalizovanom svete.

Spomente si na Gangnam Style, ktorý v roku 2012 pobláznil celý svet. V prvej polovici roka 2012 K-pop zarobil takmer 3,4 miliardy amerických dolárov (3,02 miliardy € ) a týždenník Time ho označil za „najväčší export Južnej Kórey“.

18 povolených účesov pre ženy. — Foto: Reprofot/The Sun
Móda v Južnej Kórei. — Foto: Instagram
Móda v Južnej Kórei. — Foto: Instagram
Móda v Južnej Kórei. — Foto: Youtube/StayCurious

Všetky byty pridelené vláde

Všetky byty v Kimovom režime sú pridelené vláde. Všetko pôda patrí rovnako vláde. Väčšina ľudí žije v malých dedinách na vidieku bez prívodu vody či vykurovacích zariadení. „Zopár ľudí, ktorí majú k režimu blízko, žijú v pekných apartmánoch v hlavnom meste,“ hovorí s tým, že Juhokórejčania si môžu vybrať, kde budú žiť. Väčšina z nich podľa jeho slov žije v metských bytoch: „Soul má v skutočnosti slušné ceny za prenájom na tak veľké a rozvíjajúce sa mesto.“ ​

Supermarkety len v hlavnom meste

V Severnej Kórei sú špeciálne obchody pre turistov. „Takmer všetky supermarkety majú v hlavnom meste Pchjongjang, v ktorom žije elita spoločnosti. O živote ľudí z vidieka sa vie veľmi málo, môžeme hádať, že nemajú veľa supermarketov, ak nejaké vôbec majú,“ myslí si. Podľa OSN 70 % krajine čelí nedostatku potravín.

V Južnej Kórei sú supermarkety od výmyslu sveta. „Jedinou vecou, ktorú nenájdete na juhu, ale na severe, je čínska pasta s mrkvovou príchuťou,“ vraví pobavene.

Ako vyzerá zdravotnícky systém?

V Severnej Kórei majú podľa Jacoba zlý zdravotnícky systém. „Hovoria, že majú zdravotnú starostlivosť zadarmo. Možno na papieri. Ich zdravotný systém nie je ľahko dostupný pre všetkých, predovšetkým, pre tých, čo žijú na severe,“ dodal. Veľa nemocníc musí operovať bez elektriny. „Južná Kórea má rovnako bezplatné zdravotníctvo s tým, že má k nemu prístup viac ľudí a Južná Kórea je domovom jedných z najlepších medicínskych zariadení na svete,“ hovorí.

Školy

V Severnej Kórei je povinná školská dochádzka od 7 do 17 rokov. „Ich systém je plný propagandy a zákazov.“  Cestovateľ hovorí, že v každej škole, do ktorej prišli, im deti predviedli nejaký program a zaspievali pesničku o vodcovi.

„Každá trieda musí mať na stene portréty dvoch predchádzajúcich lídrov. Študenti ich musia uznávať ako bohov, Severná Kórea má aj univerzity, no sú dostupné len pre bohaté deti,“ doplnil.

Na Juhu Kórejského poloostrova im študenti nevenovali prílišnú pozornosť. Radšej sa venovali škole. Juhokórejčania patria k najvzdelanejším národom na svete. „Až 70 percent obyvateľstva absolvovalo tretí stupeň vzdelania. Napriek dobrému prístupu k vzdelaniu, ich systém je veľmi súťaživý, čo ma negatívny vplyv na zdravotný stav študentov. Trávia až 16 hodín v škole a prípravami do školy,“ hovorí o zaujímavých faktoch.

Škola v severnej Kórei v porovnaní so školou v Južnej Kórei.
Škola v severnej Kórei v porovnaní so školou v Južnej Kórei. Foto: Youtube/Jacob Laukaitis

Severokórejčania naz zábavou ani neuvažujú

„Neviem úplne, ako sa bavia Severokórejčania. Pri ťažkých životných podmienkach sa zrejme väčšina z nich nezamýšľa nad zábavou,“ myslí si a dodáva, že naopak, Juhokórejčania zbožňujú párty a majú obrovské kluby a pestrý nočný život, špeciálne v hlavnom meste Soul. Dodáva ešte malý postreh: „Páry na ulici v Južnej Kórey sa držali za ruky a prejavovali si náklonnosť, na severe nie.“ ​

Život v oboch krajinách

Pri všetkých rozdieloch, ktoré sme si zatiaľ vymenovali sa môže zdať, že pre tých málo Severokórejčanov, ktorým sa podarilo ujsť, musí byť život mimo diktatúry šok po každej stránke. „Muž, ktorý úspešne ušiel, mi povedal, že život v Severnej Kórei je ako v obrovskom väzení, kde nie je nič povolené. Podľa neho je život v Južnej Kórei oveľa lepší, ale je zrejmé, že tiež musia veľa pracovať a nie je ľahké adaptovať sa na nové prostredie, pretože dni v Severnej a Južnej Kórei sú neuveriteľne odlišné. No on sa už nikdy nechce vrátiť, istotne.“

Už ste čítali?