Dobré noviny
Prečo koronavírus devastuje najmä sever Talianska? Vedci z Bologne zrejme našli odpoveď
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Prečo koronavírus devastuje najmä sever Talianska? Vedci z Bologne zrejme našli odpoveď

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: ESA, TASR/AP

Šírenie koronavírusu môže súvisieť so znečisteným ovzduším. Vyplýva to zo štúdie, ktorú publikovali talianski vedci.

BOLOGNA 1. apríla - Koronavírusom sa už nakazili státisíce ľudí po celom svete. V Európe pandémia najviac zasiahla Taliansko, konkrétne industrializovaný sever. Nielen Taliani si kladú otázku, prečo je to tak. Je za tým vysoký vek obyvateľstva, neskoré zavedenie opatrení, či nezodpovednosť ľudí?

Vedci pod vedením chemika Leonarda Settiho z univerzity v Bologni sa snažili rozlúštiť, prečo sa koronavírus šíri v priemyselnej Pádskej nížine rýchlejšie ako v iných častiach Talianska, informuje ČT 24.

Vysoký počet nakazených môže súvisieť s znečisteným ovzduším

Prišli na to, že vysoké počty nakazených na severe krajiny úzko súvisia s úrovňou znečistenia ovzdušia, čo môže mať dva rôzne dôvody.

Zasiahnuté Taliansko

Taliani k dnešnému dňu hlásia 105 792 potvrdených prípadov nákazy COVID-19. Doposiaľ chorobe podľahlo vyše 12 400 ľudí. 15 729 nakazeným sa podarilo vyliečiť.

Pevné častice prenášajú vírus na svojom povrchu

Prvá hypotéza ponúka vysvetlenie, že pevné prachové častice v ovzduší môžu prenášať vírus na svojom povrchu. V Pádskej nížine je týchto častíc oveľa viac ako vo zvyšku krajiny.

Pri tomto tvrdení výskumníci vychádzali zo starších štúdií, ktoré uvádzajú, že podobným spôsobom sa môžu šíriť aj iné vírusy – ako napríklad tie spôsobujúce chrípku, infekciu dýchacích ciest alebo osýpky.

Náchylnosť k chorobám

Ďalším vysvetlením medzi oboma javmi môže byť to, že vysoká koncentrácia prachových častíc celkovo zvyšuje náchylnosť na choroby.

Hoci spomalenie ekonomiky v dôsledku pandémie znečistenie nad Pádskou nižnou znižuje, podľa vedcov to nemusí nevyhnutne priniesť úľavu. Problémom je totiž jej poloha a klimatické podmienky, ktoré vedú k tomu, že sa tu znečistenie zle rozptyľuje.

Nádej stále existuje

Stále však existuje šanca, že zníženie množstva pevných častíc v ovzduší prispeje k spomaleniu šírenia choroby, rovnako ako aj dobrovoľná sociálna izolácia.

Štúdia zatiaľ neprešla recenznou fázou, avšak táto prax nie je v nových štúdiách o COVID-19 ničím nevídaným. Štúdie sa publikujú skôr, keďže ide o otázku života a smrti.

Už ste čítali?