Dobré noviny
Londýn má Črep, ktorý je najvyšší v západnej Európe
SITA
SITA

Londýn má Črep, ktorý je najvyšší v západnej Európe

Mrakodrap financovali z 95 percent katarskí šejkovia. Princ Charles ho nazval soľničkou.

LONDÝN 6. júla - Britská metropola má novú atrakciu. Vo štvrtok večer tam otvorili mrakodrap Shard (v preklade črep, pozn. red.) - najvyššiu budovu v západnej Európe.

Na slávnostnom otvorení sa zúčastnil princ Andrew a katarský premiér Hamad bin Jassem al-Than.

Práve z katarskej národnej banky sa financovalo 95 percent nákladov na výstavbu novej dominanty Londýna. Mrakodrap má 95 poschodí, meria 309, 6 metra a naprojektoval ho taliansky architekt Renzo Piano.

Počas slávnostného otvorenia budovy princ Andrew povedal, že stavba bola pre mesto “obrovským novým impulzom” a dodal: “Som si istý, že budeme všetci veľmi radi, ak by sa to opakovalo po celej Veľkej Británii.”

Jeho slová podporil aj londýnsky starosta, ktorý novú najvyššiu budovu v západnej Európe označil ako „úžasné architektonické dielo“.

Guvernér katarskej banky, šejk Abdalláh Bin Saoud Al Thani počas štvrtkového večera povedal, že novopostavený mrakodrap predstavuje rozmach a odolnosť Londýna aj v časoch hospodárskej krízy.

S takýmito názormi by zrejme nesúhlasil následník britského trónu princ Charles, ktorý ešte v minulosti budovu nazval „soľničkou“.

Najviac sa mrakodrapu vytýka jeho negatívne ovplyvňovanie panorámy mesta, a najmä pohľadu na Katedrálu sv. Pavla.

Podľa princa Charlesa architekti menia Londýn na veľký piknikový stôl, na ktorom majú obrovskú uhorku (budova 30 St Mary Axe v štvrti City; autor: Foster and Partners) a teraz k nemu pribudla aj gigantická soľnička.

Nech je ako chce, obrovskému vyhliadkovému kolesu London Eye vyrástla v mrakodrape Shard konkurencia.

Budova má kapacitu 12-tisíc osôb a bude sa v nej nachádzať päťhviezdičkový hotel, obchody, reštaurácie a desiatky kancelárií.

V špičke Shardu by sa malo nachádzať 10 apartmánov, ktoré získajú označenie ako „najvyššie bývanie v Londýne“. Pre turistov bude otvorená od februára a do dnešného dňa sa na internete zaregistrovalo 17 500 návštevníkov. Jej stavba a prevádzkovanie dalo prácu pre 10-tisíc ľudí.

Mnohým tradicionalistom však futuristický dizajn mrakodrapu prekáža. Komentátor britského denníka Guardian jej umiestnenie prirovnal k ničeniu pamiatok UNESCO islámistami na Mali.

„ V Timbuktu je svätyňa, ktorá určite môže byť opravená, ale Shard sa zrazil s tvárou Londýna navždy,“ napísal v stredu komentátor Simon Jenkins.

“Táto budova nie je arogantná,” obhajoval pred časom svoje dielo architekt Renzo Piano.

Sedemdesiatštyriročný Talian svoje dielo na brehu rieky Temža nazýva „malým mestečkom“.

Poukázal na príklad z New Yorku, keď veľa ľudí kritizovalo jeden zo symbolov Spojených štátov.

„Dokonca aj Empire State Building bola postavená v nevhodnú dobu a stále tam stojí. Táto budova (Shard) bola navrhnutá pred krízou a bude využitá aj po skončení krízy,“ obhájil svoje dielo architekt.

„Až do tejto chvíle bola budova naša, teraz patrí vám,“ prehlásil Renzo na slávnostnom otvorení s tým, že Shhard nepredstavuje symbol moci.

Informácie pochádzajú z agentúry AFP a AP a webovej stránky bbc.co.uk.

Už ste čítali?