Dobré noviny
Českí študenti vytvorili aplikáciu, ktorá pomôže ľuďom s depresiou aj myšlienkami na samovraždu
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Českí študenti vytvorili aplikáciu, ktorá pomôže ľuďom s depresiou aj myšlienkami na samovraždu

Ilustračná foto
Ilustračná foto — Foto: Pixabay.com

Pri tvorení spolupracovali študenti aj s odborníkmi. Aplikácia môže pomôcť mnohým zúfalým ľuďom. 

BRNO 23. apríla - Duševné ochorenia sa u ľudí objavujú čoraz viac. Tými najčastejšími sú úzkosti, ale aj depresie. Nie je to inak ani u našich západných susedov. V Českej republike totiž približne každý štvrtý človek trpí takýmto ochorením. Vďaka brnianskym študentom Vysokého učenia technického v Brne by mohla ľuďom s panickými atakmi či myšlienkami na samovraždu pomôcť ich aplikácia Nepanikař. Za týmto projektom stoja študenti Veronika Kamenská, Aleš Řezáč a Tomáš Chlubna. Práve dáma, ktorá je v tíme, sama bojovala s psychickým ochorením, čo bola jedna z inšpirácií. 

Ako informuje server Aktualne.cz, podľa Veroniky v Českej republike doposiaľ neexistovala podobná aplikácia, ktorá by slúžila ľuďom ako pomôcka. Pri vývoji aplikácie spolupracovali jej autori aj s psychiatrami a psychológmi z brnianskej a břeclavskej nemocnice a na jej vzniku sa spolupodieľali aj špecialisti zo súkromných praxí a organizácia Nevypusť duši. Aplikácia však dostala aj pohľad od samotných ľudí, ktorí s duševnými ochoreniami bojujú. 

Aplikácia pomôže s dýchaním a poskytne tipy na upokojenie

Česká aplikácia by podľa spoluzakladateľky organizácie Nevypusť duši Marie Salomonovej mohla pomôcť najmä tínedžerom, ktorí svoj mobilný telefón používajú pri riešení rôznych situácií. Užívateľom, ktorí budú mať aplikáciu stiahnutú, pomôže okamžite, ako to budú potrebovať. V momente, ako na nich príde pocit úzkosti či panický záchvat, česká novinka im pomôže napríklad s dychovým cvičením a ďalšími rôznymi možnosťami ako sa upokojiť. Ak na osobu príde chuť si ublížiť, aplikácia mu poradí aby napísal kamarátovi, zacvičil si, či sa poriadne vykričal. Sú to všetko možnosti, ktoré vychádzajú z každodennej praxe odborníkov. 

Študenti pri vývoji aplikácie mysleli aj na prevenciu. Ľuďom, ktorí aplikáciu používajú, dali prostredníctvom nej možnosť pripraviť si plán na dobu, kedy príde zlá chvíľka. Mysleli aj na tie najhoršie prípady, kedy sa v hlave človeka objaví myšlienka na samovraždu. Užívatelia si napríklad vopred napíšu zoznam dôvodov, prečo by mali zostať nažive, keď potom príde k najhoršiemu, len si ho prečítajú a pripomenú si svoj zmysel. Okrem toho aplikácia obsahuje aj kontakty na prvú pomoc, krízové centrá či chat. O ďalších plánoch s aplikáciou informoval portál Aktualne.cz

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…