Dobré noviny
Aby sa skončilo vymieranie: Vedci chcú z tretiny svetových oceánov vytvoriť prírodnú rezerváciu
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Aby sa skončilo vymieranie: Vedci chcú z tretiny svetových oceánov vytvoriť prírodnú rezerváciu

Ilustračná foto
Ilustračná foto — Foto: Unsplash

Svoj návrh už predložili OSN. S realizáciou by sa malo začať už onedlho.

OXFORD 15. apríla - Človek by si mal uvedomiť, že živočíchy a rastliny žijúce v oceánoch majú na tejto planéte svoju dôležitú úlohu. Aj napriek tomu ich rybolovom, ťažbou na dne morí, znečistením plastami či otepľovaním zabíjame. Tieto tvory pritom znižujú emisie oxidu uhličitého v ovzduší. Vďaka biologickým procesom, ktoré spôsobujú, sa uhlík z hladiny mora ukladá hlboko na dne mora.

Návrh už predložili aj OSN

V tejto veci zakročili aj vedci z Univerzít v Yorku a Oxforde. Tí v spolupráci s organizáciou Greenpeace vytvorili geografickú štúdiu Global Ocean Treaty, v ktorej prišli s návrhom, aby sa približne tretina plochy svetových oceánov mimo vody jednotlivých štátov, stala prírodnou rezerváciou. Spoločný výtvor predložili Organizácii spojených národov, ktorá sa o ochranu oceánov zaujíma rôznymi spôsobmi už dlhšiu dobu.

Štúdia si získala aj podporu viacerých odborníkov. Práve podľa nich je opätovné vytvorenie rovnováhy v oceánoch veľmi dôležité v podstate pre všetky doposiaľ navrhnuté stratégie udržateľnej budúcnosti. „Rýchlosť, akou sa v oceánoch znižuje množstvo pozoruhodných voľne žijúcich tvorov, nás neustále prekvapuje. Úbytok morských vrtákov, korytnačiek, žralokov a morských cicavcov odhaľuje, že ľudstvo sa o oceány stará zle. Vlády musia túto situáciu v OSN urýchlene zmeniť,“ vysvetlil biológ z Univerzity v Yorku zaoberajúci sa ochranou morských živočíchov profesor Callum Roberts pre portál The Independent. „Naša štúdia poukazuje na to, ako by v medzinárodných vodách mohli byť stanovené chránené oblasti, aby sa vytvorila sieť, ktorá pomôže zachrániť živočíchy a rastliny pred vyhynutím a umožní im prežiť v našom rýchlo sa meniacom svete,“ dodal.

Ktoré miesta budú súčasťou rezervácie

Pri výbere miest, ktoré by mali patriť do rezervácie, vedci brali do úvahy viacero dôležitých faktorov. Pod ochranou by mali byť miesta s rozmanitým podmorským životom, oblasti, ktorými prúdia morské prúdy, či miesta, ktoré slúžia morským živočíchom ako sezónne zdroje potravy. Ako informoval portál Ekolist.cz, do rezervácie by mali byť podľa odborníkov zahrnuté aj miesta, ktoré ohrozuje nadmerný rybolov, ťažba alebo znečistenie. S novým návrhom a plánom by sa malo začať už v roku 2020, pričom sa počíta, že už o 10 rokov by mohli byť viditeľné prvé pozorovateľné výsledky.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…