Svetové médiá chvália Slovensko: Slováci vyrábajú cesty z plastu a ochraňujú tak planétu
Inšpirujú sa aj iné krajiny?
LUČENEC 3. januára - Slovenská stavebno-obchodná spoločnosť Viakorp zo Zvolena si zjavne uvedomuje, že obyvatelia Európy každoročne vyhodia neuveriteľné tony odpadu (26 miliónov ton minulý rok). Zrecykluje sa iba tretina, keďže nie všetko môže byť recyklované, a zvyšok skončí na skládkach, v spaľovniach a - buďme k sebe úprimní - istá časť skončí v prírode, kde sa fľaše, tašky a iné výrobky z plastu rozkladajú stovky rokov.
Cesta z plastu?
Nápad zvolenskej firmy si všimol aj belgický portál RTBF, ktorý vysvetľuje, že technológia vôbec nie je zložitá. Plastové výrobky sú zrecyklované a premenené na granulát, ktorého sa 20 % použije v asfalte. Prvá takáto cesta už stojí, nachádza sa v okrese Lučenec. V praxi úspešne obstála a miestne úrady sú s výsledkom spokojné.
O plastových cestách natočilo krátke video aj BBC:
„Oprava ciest je všeobecne veľmi drahá,“ hovorí Ján Butkovský, predseda Bánskobystrickej správy ciest. „To platí pre všetkých poskytovateľov cestných služieb na Slovensku. Naše cesty sú v zlom stave a plastové cesty môžu pomôcť ušetriť peniaze, dokonca vydržia dlhšie bez nutnosti opráv. Ak opravíme všetky cesty týmto spôsobom, plastom, ušetríme peniaze, tisíce eur každý rok.“
Cesty z plastu sú dokonca lacnejším variantom, ako čistý asfalt. Portál dodáva, že podobné cesty už existujú v Anglicku, Bahrajne a Turecku.