Dobré noviny
Fórum mladých architektov rieši tému prinavrátenia vody do Košíc
TASR
TASR

Fórum mladých architektov rieši tému prinavrátenia vody do Košíc

Prinavrátenie rieky mestu – mestské premeny je téma jedenásteho ročníka Svetového fóra mladých architektov, ktoré sa dnes začalo v Košiciach. 

Košice 15. júla (TASR) - Prinavrátenie rieky mestu – mestské premeny je téma jedenásteho ročníka Svetového fóra mladých architektov, ktoré sa dnes začalo v Košiciach. Ako pre TASR uviedol akademický architekt Štefan Mitro, ktorý je spoluorganizátorom fóra, zišlo sa tu 24 architektov z osemnástich krajín a tridsiatku účastníkov dopĺňa šesť mladých slovenských architektov.

„Je to v prvom rade tvorivá dielňa, ktorá sa udeje v priebehu dvoch týždňov v Košiciach, v spolupráci s Útvarom hlavného architekta mesta. Dvojdňová konferencia je štartom do akcie, architekti tu ostanú a budú riešiť urbanistickú tému prinavrátenia rieky do mesta,“ povedal Mitro.

Zdôraznil, že toto fórum môže priniesť množstvo nekonvenčných nápadov, pričom nie je vylúčená aj realizácia niektorého z nich. „Na záver podujatia, 26. júla odborná komisia vyhodnotí najlepší projekt a udelí Grand Prix, pričom všetky námety budú vystavené na Magistráte mesta,“ doplnil.

Účastníkov workshopu organizátori oboznámia z históriou Košíc, aby následne mohli desať dní pracovať na zadaní, ktorého výsledkom bude päť konkrétnych návrhov riešiacich otázku rieky v meste. Cieľom projektu je získať variantné návrhy na usporiadanie priestorov okolo vodných plôch, začlenenie vodných tokov do organizmu mesta a ich revitalizácia a kultivácia.

Na nekonvenčné nápady sa teší aj primátor Košíc Richard Raši. „Prišli sem mladí ľudia, ktorí sa na mesto môžu pozrieť inými očami. Nie je pravdepodobné, žeby sa do centra mesta vrátila rieka ako taká, znamenalo by to preorganizovanie celého konceptu mesta. Na druhej strane očakávam, že z fóra vzídu nápady, ktoré môžu centrum oživiť a nejakým spôsobom sem vodu prinavrátiť,“ povedal Raši. Doplnil, že nielen víťazný návrh, ale aj ostatné podnetné myšlienky majú šancu, že budú zapracované do územného plánu mesta.

Hlavná architektka mesta Košice Petronela Királyová poznamenala, že Hornád a jeho prítoky v súčasnosti nemajú v urbanistickom usporiadaní mesta stvárnenie, ktoré by zodpovedalo významu a potenciálu Košíc. „Riečny profil je udržiavaný bez stromovej a krovinovej zelene. Ani obytná zástavba a verejná zeleň v blízkosti rieky nevyužívajú v dostatočnej miere jej prítomnosť. Teším sa na návrhy a podnety kolegov architektov, ktoré by mohli pomôcť nášmu mestu vyriešiť otázku mestskej rieky,“ dodala.

„Domáci aj zahraniční návštevníci vnímajú Košice ako najdynamickejšie sa rozvíjajúce mesto na Slovensku, preto verím, že jeho krásu a výnimočnosť ocenia aj odborníci z oblasti architektúr,“ uzavrel Raši.

Už ste čítali?