Chicago vo finále o Stanleyho pohár, v tíme sú Slováci Hossa a Handzuš

Hokejisti Chicaga sa stali druhým finalistom tohto ročníka zámorskej NHL.

Hokejisti Chicaga pózujú po vyhratom zápase s Los Angeles. Foto: TASR/AP Photo

New York 9. júna (TASR) - Hokejisti Chicaga sa stali druhým finalistom tohto ročníka zámorskej NHL. Vo finále Západnej konferencie zvíťazili v noci na nedeľu nad obhajcom trofeje Los Angeles 4:3 po dvojnásobnom predĺžení a celú sériu vyhrali 4:1 na zápasy.

Vo finálovej sérii o Stanleyho pohár, ktorá odštartuje v stredu v Chicagu, bude ich súperom víťaz Východnej konferencie - Boston Bruins. Slovenský hokej tak bude mať po jej vyvrcholení ďalšieho držiteľa tejto prestížnej trofeje. Útočníci Marián Hossa a Michal Handzuš sa pokúsia získať druhý titul za štyri roky pre Chicago, kapitán Zdeno Chára by si s medveďmi zasa rád zopakoval majstrovskú sezónu 2010/2011.

V piatom finálovom stretnutí na Západe viedli domáci po úvodnej tretine 2:0, keď skórovali v rozpätí šiestich minút Duncan Keith a Patrik Kane. Hostí vrátil do hry vo vlastnom oslabení Dwight King a vyrovnanie obstaral na začiatku tretej tretiny počas presilovej hry Anže Kopitar. Potom však prevzal v hale United Center iniciatívu hrdina večera Kane, na ktorého presný zásah ešte dokázal odpovedať center Kings Mike Richards. Lenže posledné slovo mal v druhom predĺžení opäť Kane, ktorý v 92. minúte po prečíslení dvoch na jedného zužitkoval nahrávku Jonathana Toewsa.

Hossa s Handzušom si tentoraz svoje štatistiky kanadského bodovania nevylepšili, ale obaja si pripísali do tabuľky pravdy po jednom plusovom bode. Hossa sa okrem toho počas vyše 22-minútového pobytu na ľade prezentoval aj dvoma strelami, Handzušov čas na ľade dosiahol 21:03 minút. Bližšie ku gólu mal Hossa, ktorý sa v 32. minúte v rýchlosti a z dôrazom dostal za chrbát obrancu Jaka Muzzina, ale Jonathan Quick zneškodnil jeho zakončenie pravým betónom.

Dva najstaršie kluby Blackhawks a Bruins sa stretnú vôbec po prvý raz v histórii NHL vo finále Stanleyho pohára. Dva tímy z "Originálnej šestky" sa stretnú v súboji o Stanleyho pohár po prvý raz od roku 1979. "Sme radi, že zostávame v Chicagu a séria sa začína u nás," povedal pre CBS Kane, ktorého doplnil brankár Corey Crawford: "Sníval som o tom celý môj život, o tom, že dostanem šancu túto trofej vyhrať. Pracujem na tom celú kariéru. Trochu si oddýchneme a ideme na to, pretože to bude zábavná séria."

Hokejisti Kings zasa dúfali, že sa im ako obhajcom trofeje podarí opäť vyhrať Stanleyho pohár, čo naposledy dokázala Detroit Red Wings v rokoch 1997 a 1998. "Prehrali sme v konferenčnom finále s najlepším tímom konferencie. Nedosiahli sme všetko, čo sme chceli," povedal tréner Los Angelels Darryl Sutter. "Samozrejme, že sme sklamaní z prehry s Chicagom, ale nie som sklamaný z toho, ako sme hrali."