Taliani zvládli penaltovú lotériu, Anglicko končí

O postup "Azúrovej squadry" do semifinále sa postaral v piatej sérii striedajúci Alessandro Diamanti.

KYJEV 24. júna - Futbalisti Talianska postúpili do semifinále majstrovstiev Európy 2012.

Zverenci trénera Cesareho Prandelliho zvládli v nedeľňajšom zaujímavom a dramatickom štvrťfinálovom dueli proti Anglicku na XIV. ME v Poľsku a na Ukrajine lepšie jedenástkový rozstrel, v ktorom uspeli 4:2.

O definitívu sa postaral v piatej sérii striedajúci Alessandro Diamanti.

V riadnom hracom čase aj po predĺžení (po 120 minútach) bol na Olympijskom štadióne v Kyjeve nerozhodný stav 0:0.

V drese "Albiónu" sa pomýlili z "bieleho bodu" Ashley Young a Ashley Cole, za "squadru" nepremenil jedenástku iba Riccardo Montolivo.

Taliansko si v semifinále zmeria sily vo štvrtok 28. júna od 20.45 h vo Varšave s Nemeckom. Obidve mužstvá predviedli v nedeľu večer ofenzívnu hru, utvorili si viacero dobrých príležitostí na skórovanie, ale po 120 minútach bez gólového vyústenia. Napokon sa šťastie usmialo na Talianov v jedenástkovej "lotérii."

Štvrťfinále (Kyjev/Ukr.):

Anglicko - Taliansko 0:0 po predĺžení, 2:4 na strely zo značky pok. kopu - do semifinále postúpilo Taliansko

ŽK: 82. Barzagli, 94. Maggio (obaja Taliansko), rozhodovali: Proenca - Bertino Miranda, Ricardo Santos (všetci Portug.)

Jedenástkový rozstrel:

Balotelli (Taliansko) 0:1, Gerrard (Anglicko) 1:1, Montolivo nepremenil, Rooney 2:1, Pirlo 2:2, A. Young nepremenil, Nocerino 2:3, Ashley Cole nepremenil, Diamanti 2:4

Zostavy:

Anglicko: Hart - G. Johnson, Terry, Lescott, Ashley Cole - Milner (61. Walcott), Gerrard, S. Parker (94. Henderson), A. Young - Rooney - Welbeck (61. Carroll)

Taliansko: Buffon - Abate (90.+ Maggio), Barzagli, Bonucci, Balzaretti - Pirlo - Marchisio, De Rossi (80. Nocerino), Montolivo - Balotelli, Cassano (78. Diamanti)

I. polčas

Talian Ignazio Abate sa snaží zablokovať hlavičku anglického futbalistu Waynea Rooneyho vo štvrťfinálovom zápase na majstrovstvách Európy vo futbale.Foto: SITA/APZákrok anglického brankára Joea Harta proti Mariovi Balotellimu (9) vo štvrťfinálovom zápase na majstrovstvách Európy vo futbale.Foto: SITA/APObidva tímy začali tento "vyraďovací" duel bez zbytočných špekulácii - hralo sa ofenzívne, v tempe, s viacerými príležitosťami.

Už v 3. min napálil stredopoliar Talianska De Rossi z 25 metrov ľavačkou do pravej žrde Hartovej bránky.

Onedlho však musel zasahovať gólman Talianska Buffon, ktorý reflexívne kryl pokus G. Johnsona zblízka po predchádzajúcom Milnerovom centri.

Pekný prienik Rooneyho sa potom skončil iba rohovým kopom a v 14. min spomenutý kanonier Manchestru United tiesnený hlavičkoval nad taliansku bránku. Potom zabrali aj "azúroví", hrajúci bez zranenej dvojice Chiellini - Thiago Motta.

Najskôr mieril vedľa Cassano, následne v 25. min dostal loptu Balotelli medzi oboch anglických stopérov, no zaváhal a v poslednom momente zblokoval jeho pokus Terry.

Extravagantný útočník Manchestru City Balotelli to skúšal aj v 32. min, jeho akrobatický pokus zlikvidoval Hart.

Anglický brankár sa vyznamenal aj o chvíľu nato, keď bol pripravený pri pokuse Cassana pod brvno. Hráči "Albiónu" pohrozili Welbeckom, bezgólový stav sa však nemenil.

A to ani po Balotelliho príležitosti, ktorý v 41. min v dobrej pozícii prestrelil, keď mu predtým hlavou ponúkol loptu Cassano.

II. polčas

Talian Daniele De Rossi touto strelou anglického brankára Joea Harta vo štvrťfinálovom zápase na majstrovstvách Európy vo futbale neprekonal.Foto: SITA/APEfektný strelecký pokus anglického útočníka Waynea Rooneyho sa vo štvrťfinálovom zápase na majstrovstvách Európy vo futbale gólom neskončil.Foto: SITA/APÚvod druhého dejstva patril jednoznačne futbalistom Talianska.

V 48. min spálil "tutovku" De Rossi, o štyri minúty neskôr bombu toho istého hráča i ďalšiu Balotelliho vyrazil Hart a Montolivo následne prestrelil.

Nad brvnom sa skončili po hodine hry aj "nožničky" v podaní Balotelliho.

Angličania odpovedali tečovanou strelou Younga, bol z toho len roh. V 77. min na "štandardku" Gerrarda nedosiahol Rooney a Buffon zachránil.

Deväť minút pred koncom riadneho hracieho času dal o sebe vedieť Diamanti, brankár "Albiónu" Hart však bol pripravený.

Rozhodnutie v prospech Talianov mal v 89. min na kopačke ďalší striedajúci hráč Nocerino, ktorý si stlmil dlhú loptu, ale jeho pokus zblokoval Johnson.

Keď "nožničky" Rooneyho šli nad, výborný zápas sa posunul do predĺženia.

Predĺženie

V jeho prvej časti zaujala šanca Balotelliho, no najmä strieľaný center Diamantiho, ktorý v 101. min zastavila pravá žrď Hartovej svätyne.

"Squadra" bola aktívnejšia a v 115. min sa dočkala aj gólu, ktorý strelil hlavou Nocerino po centri Diamantiho. Portugalskí arbitri však predtým odpískali ofsajd.

O osude dramatického nedeľňajšieho štvrťfinálového zápasu museli rozhodnúť až pokutové kopy. V "lotérii" mali viac šťastia Taliani, ktorí sa tešili z postupu do semifinále.

Hlasy po zápase:

Cesare Prandelli (tréner Talianska): "Som neskutočne šťastný, že sme postúpili do semifinále. Odohrali sme veľmi dobrý zápas. Jedenástkový rozstrel je vždy otázkou šťastia, ktoré dnes stálo pri nás."

Steven Gerrard (kapitán Anglicka): "Urobili sme všetko pre úspech, ale, žiaľ, nevyšlo to. Musím pogratulovať Talianom k víťazstvu, majú vynikajúci tím a ja im želám veľa šťastia v zostávajúcom priebehu turnaja. Škoda, v penaltovom rozstrele sme viedli, ale nedokázali sme zápas dotiahnuť do úspešného konca."