Banská Bystrica zdolala Košice, dvadsiatka prehrala po nájazdoch

Na snímke zľava Éric Faille, Josh Brittain, Tomáš Surový a Guillaume Asselin (všetci Banská Bystrica) sa radujú z gólu v zápase 22. kola Tipsport ligy v hokeji HC'05 iClinic Banská Bystrica - HC Košice 23. novembra 2017 v Banskej Bystrici. — Foto: TASR/Branislav Račko

Rozhodujúci nájazd premenil Rapáč.

Banská Bystrica 23. novembra (TASR) - V predohrávanom stretnutí 22. kola hokejovej TL zvíťazil majstrovský tím HC'05 iClinic B. Bystrica nad HC Košice 5:3. Domáci skvele vkročili do zápasu a už v 5. minúte vyhrávali o tri góly.

Už v 5. min vyhrávali domáci 3:0 a takýto vstup do zápasu tretieho s druhým čakal málokto. Čo strela, to gól, v 3. min kanonádu 'baranov' odštartovala presilovková trefa Brittaina z medzikružia, v 5. min sa presadil Surový po rýchlom protiútoku a o 34 sekúnd neskôr Faille zblízka sa postaral o komfortný náskok a vyhnal z bránky Habala. Ak si však niekto myslel, že je po zápase, hlboko sa mýlil. V 8. min už po siedmich sekundách využil presilovku po teči Pacan, v 9. min ešte Nagy samostatný náskok nepremenil, no v 13. sa už nemýlil a znížil na rozdiel jediného gólu. V 16. min mali domáci jedinečnú príležitosť na ďalší gólový brejk, no dvojminútovú presilovku piatich na troch si znemožnili po vylúčení Ďatelinku. Druhú tretinu začali domáci presilovkou, výbornú príležitosť v nej spálil Brittain a gól nestrelil ani v šanci strieľajúci Lamper v 25. min. Diváci sa radovali až v 27. min po chybe defenzívy hostí, konkrétne Gernáta, keď Lunter s prehľadom premenil samostatný nájazd. K ďalšiemu gólu bol blízko dvakrát Bubela v 29. min a opäť po chybe košickej obrany, ktorá nemala svoj deň. O prinavrátenie trojgólového náskoku sa zaslúžil v presilovke v 30. min Brittain po ukážkovej nahrávke od Surového a nádej Košičanov na zvrat vyzerala beznádejne. Opäť sa však nadýchli a ešte do prestávky vďaka strele Kessela v 38. min znížili. Po troch predchádzajúcich víťazstvách však už prehru v 3. tretine neodvrátili. V 43. min spálil oslabení jedinečnú možnosť na kontaktný gól Kafka, na druhej strane rovnako dopadol v 47. min v nájazde Hohmann a zápas nadštandardnej úrovne už dotiahli 'barani' s prehľadom až do konca.

HC'05 iClinic B. Bystrica - HC Košice 5:3 (3:2, 2:1, 0:0)

Góly: 3. Brittain (Asselin, Surový), 5. Surový (Sedlák), 5. Faille (Brittain, Asselin), 27. Lunter, 30. Brittain (Surový, Asselin) - 8. Pacan (Šedivý, Suja), 13. Nagy (Šedivý), 38. Kessel (Hovorka). Rozhodcovia Hradil, Šíl - Tosenovjan (všetci ČR), M. Kollár, vylúčení 3:8, presilovky 2:1, v oslabení 1:0, zmeny: 5. Škorvánek za Šedivého, 2532 divákov.

Zostavy:

HC'05 iClinic B. Bystrica: Lassila - Brejčák, Sedlák, Kubka, Ďatelinka, Gründling, Mihálik, , Košecký - Lamper, Surový, Lunter - Hohmann, Bubela, Bartánus - Asselin, Faille, Brittain - Belluš, Češík, Gabor

HC Košice: Habal - Dudáš, Šedivý, Kessel, Gernát, Puli, Bača, Michalčin, Matejka - Hričina, Boltun, Nagy - Kafka, Hovorka, Suja - Klíma, Pacan, Koyš - Novotný, Vrábeľ, Petráš

Liptovský Mikuláš - HK Orange 20 3:2 pp a sn

Mladíci začali nebojácne a prvú päťminútovku zápasu odohrali v útočnom pásme, kde sa však do vážnej šance nedostali. Liptákov naopak mohol poslať do vedenia už v 5. minúte M. Sukeľ, ktorý sa dostal do samostatného nájazdu, lenže jeho blafák zneškodnil lapačkou Kostelný. V 11. minúte pohrozili hostia v presilovke, po tom čo Hílek nastrelil pravú žrď Košarišťanovej brány.

V úvode druhého dejstva mal dobrú šancu Kriška, ktorý sa natlačil pred hosťujúceho brankára, no strelecky sa nedokázal presadiť. V 25. minúte sa do zakončenia po prihrávke od Urama dostal M. Sukeľ, lenže jeho strelu z prvej zlikvidoval Kostelný. Liptáci sa aj naďalej trápili v zakončení. V 30. minúte sa dostal pred hosťujúceho brankára Rapáč, ten však v páde tesne minul. Streleckú nemohúcnosť Liptovského Mikuláša však trestali mladíci. V 33. minúte zavŕšil rýchly protiútok Jaško, ktorý nekompromisne poslal puk do ľavého horného rohu. Záverečné minúty ponúkli rýchle akcie na oboch stranách, problémom však bola presná koncovka, ktorá trápia obe mužstvá. V 28. minúte sa individuálne dostal medzi kruhy J. Sukeľ, ten však v ideálnej pozícii netrafil Kostelného bránu. Tri sekundy pred koncom mohol v presilovke vyrovnať Tabaček, ale jeho príklep skončil na pravej žrdi.

Mikulášanom však vyšiel vstup do tretej tretiny, v ktorom sa im podarilo zápas otočiť. Najskôr v 41. minúty vyrovnal Rapáč, následne o päť minút si blafákom vychutnal Kostelného skúsený Uram. Mladíci sa postupne však dokázali otriasať z dvoch inkasovaných gólov. V 52. minúte zakročil pred Smolkom Košarišťan, následne o pár sekúnd neskôr pálil tesne vedľa Vybíral. Minútu pred koncom mohol vyrovnať Čacho, no podarilo a to trinásť sekúnd pred koncom Zeleňákovi, ktorý potrestal nedôraznú mikulášsku obranu.

V predĺžení sa oba tímy prezentovali hrou zo zabezpečenej obrany. Pri puku boli síce viac domáci, no tí sa do vážnej šance nedostali. Na opačnej strane pohrozil Leško, no s jeho pokusom si poradil Košarišťan. O víťazovi napokon rozhodli až samostatné nájazdy. V nich boli úspešnejší hráči Liptovského Mikuláša, po tom čo rozhodujúci nájazd premenil Rapáč.

MHk 32 Liptovský Mikuláš - HK Orange 20 3:2 pp a sn (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0, 1:0)

Góly a asistencie: 42. Rapáč (J. Sukeľ, Paukovček), 46. Uram (M. Sukeľ, Kriška), rozh. náj. Rapáč – 33. Jaško (Marcínek, Mesaroš), 60. Zeleňák (Smolka, Kelemen), vylúčenia: 4:4, presilovky 1:0, oslabenia 0:0

MHk 32 Liptovský Mikuláš: Košarišťan – Luža, Nádašdi, Moravčík, Tabaček, Suchý, Nemec, Pacalaj, Nitriansky – Uram, M. Sukeľ, Kriška – Piatka, Langhammer, Spilar – J. Sukeľ, Paukovček, Rapáč – Laco, Lištiak, Števuliak

HK Orange 20: Kostelný – Krempaský, Pupák, Hílek, Leško, Fereta, Zeleňák, Hedera, Matejovič – Václav, Bjalončík, Vašaš – Mesaroš, Jaško, Marcinek – Vybíral, Tamáši, Čacho – Smolka, Kundrík, Kelemen