Dobré noviny
Psychický vývoj psa závisí aj od správnej výživy
SITA
SITA

Psychický vývoj psa závisí aj od správnej výživy

Ukazovateľom dobrej úrovne výživy je správny vývoj a rast šteniat, u dospelých psov je to dobrá fyzická kondícia, výborný zdravotný stav a výkonnosť psa.

BRATISLAVA 10. mája - Správna výživa psa je veľmi dôležitá, závisí od nej okrem iného aj psychický vývoj psa.

Ukazovateľom dobrej úrovne výživy je následne správny vývoj a rast šteniat, u dospelých psov je to dobrá fyzická kondícia, výborný zdravotný stav a výkonnosť psa, informuje o tom občianske združenie Pes v núdzi na svojej internetovej stránke.

Strava, ktorú pes prijíma, má veľký vplyv aj na kvalitu jeho srsti. Stres z nedostatku potravy môže mať za následok zmeny v správaní ako aj v emocionálnej stabilite psa.

"Vyváženú kŕmnu dávku môžeme teda definovať ako kombináciu kŕmnych súčastí, ktoré dodávajú všetku energiu a nevyhnutné živiny potrebné k udržaniu psa v dobrom zdravotnom stave s ohľadom na jeho vek a spôsob života," uvádza združenie.

Pes je mäsožravec a jeho tráviaca sústava je teda nastavená na spracovanie mäsitej potravy. Je mylné sa podľa združenia Pes v núdzi domnievať, že čo je z hľadiska výživy najvýhodnejšie pre človeka, musí byť najlepšie aj pre výživu psa.

Prehnaná láska majiteľa, nedôslednosť a nepravidelnosť v podávaní potravy, nadbytočné množstvo alebo nevhodne vybrané maškrty - to všetko môže viesť k tráviacim ťažkostiam. Tráviace ústrojenstvo psa je pomerne krátke a potrava ním rýchlo prechádza.

Znamená to, že mäsožravce nie sú schopné využiť nebielkovinové živiny z potravy ako bylinožravce. Na druhej strane je pes schopný zožrať veľké kusy mäsa, a v tomto stave ho aj tráviť. Jeho zuby vedia skôr trhať potravu na menšie kusy ako rozomieľať ju.

V dlhom priebehu domestikácie sa však tráviaca trubica predĺžila a pes je dnes schopný stráviť aj potravu rastlinného pôvodu a aj z nej si brať dôležité živiny. Mäso je však pre psa veľmi dôležité a jeho úplná absencia v potrave má za následok nedostatočný príjem živín.

Pomer mäsa a rastlinnej zložky potravy sa mení podľa požiadaviek organizmu pri raste, podľa teploty prostredia, či podľa výkonu psa. Rovnako ako u človeka musí potrava psovi dodávať energiu, vďaka ktorej sa nielen pohybuje. Tiež vytvára teplo, látky pre rast a regeneráciu a taktiež ďalšie látky, ktoré tieto aktivity podporujú.

Medzi vhodné potraviny, ktoré psom neublížia patrí mäso, vnútornosti, ktoré treba dávať psom opatrne. Taktiež sú to chrupavky, kosti, bravčové mäso, rybie mäso, ale aj mlieko, vajcia, kvasnice či tuky.

Mlieko však podľa združenia Pes v núdzi nie každý pes znáša dobre.

Medzi krmivo rastlinného pôvodu patria ovsené vločky, ryža, cestoviny, ale aj krúpy a zelenina. Tá by však mala byť v surovom stave.

Nevhodné na kŕmenie psa je kakao a v podstate všetko, čo obsahuje kakao či čokoládu. Pre psov sú toxické a vo väčších dávkach môžu spôsobiť dokonca smrť.

Tráviace problémy, či ochorenia pečene a obličiek a rôzne zápaly môžu spôsobiť aj korenené a solené potraviny. Strukoviny, čerstvý chlieb, kapustu, kaleráb či karfiol by mali majitelia dávať psom len v malých dávkach, pretože nadúvajú.

Už ste čítali?