Dobré noviny
S ukončením kolektívneho vyjednávania nesúhlasia školské odbory
TASR
TASR

S ukončením kolektívneho vyjednávania nesúhlasia školské odbory

Na snímke Vladimír Crmoman
Na snímke Vladimír Crmoman — Foto: TASR/Michal Svítok

Spôsob, akým Konfederácia odborových zväzov SR a vláda SR vylúčili pedagogických a odborných zamestnancov z valorizácie platov, považujú odbory za diskriminačný.

Bratislava 22. novembra (TASR) – S ukončením kolektívneho vyjednávania nesúhlasia ani Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) a Nové školské odbory (NŠO). Spôsob, akým Konfederácia odborových zväzov SR a vláda SR vylúčili už druhý rok po sebe pedagogických a odborných zamestnancov z valorizácie platov v rámci uzatvárania Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, považujú ISU a NŠO za diskriminačný. TASR o tom za ISU informoval Vladimír Crmoman.

Zvýšenie miezd nepedagogických zamestnancov o 4,8 percenta v kontexte nárastu minimálnej mzdy o 10,34 percenta je podľa Crmomana nedôstojné. Kolektívna zmluva vyššieho stupňa totiž neobsahuje zvýšenie platov pre pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva a učiteľov vysokých škôl. Nespokojnosť s týmto stavom vyjadril aj predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV) Pavel Ondek. Platy štátnych a verejných zamestnancov sa od januára 2018 zvýšia o 4,8 percenta.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR, naopak, víta, že sa zdvihli platy nepedagogických zamestnancov, ako aj výskumných a vývojových zamestnancov o 4,8 percenta. "Zároveň rešpektujeme, že väčšina združení pristúpila k valorizácii o 4,8 percenta a predpokladáme, že platy učiteľov budú ešte zvyšované v rámci programového vyhlásenia vlády SR," uviedlo pre TASR v utorok (21.11.) tlačové oddelenie rezortu školstva.

Zároveň poukázali na fakt, že v prípade platov pedagogických a odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl sa podarilo dosiahnuť ich zvýšenie o šesť percent k 1. septembru tohto roka nad rámec programového vyhlásenia vlády SR. "Táto zmena od 1. septembra do 31. decembra 2017 predstavuje celkovo 26 miliónov eur. Na rok 2018 je zahrnutá valorizácia vo výške zhruba 80 miliónov eur," uzavrelo MŠVVŠ.

Už ste čítali?