Na Svätoplukovom námestí v Nitre už stojí vianočný stromček
TASR
TASR

Na Svätoplukovom námestí v Nitre už stojí vianočný stromček

Sviatočná výzdoba zostane rovnaká ako po minulé roky, na pešiu zónu sa vráti aj svietiaca obloha. Mesto ju kúpilo v roku 2009, vlani však už chýbala, bola poškodená.

Ilustračné foto. span> Foto: TASR/AP

Nitra 14. novembra (TASR) – Na nitrianskom Svätoplukovom námestí už stojí vianočný stromček. Viac ako 15 metrov vysoký smrek darovala mestu rodina Gregorovcov zo Štefanovičovej. V pondelok 20. novembra začne pod stromčekom rásť tradičné vianočné mestečko, informoval Pavol Jakubčin z nitrianskeho mestského úradu. Hviezda na bráne vianočného mestečka sa rozžiari 1. decembra a žiariť bude do 23. decembra.

Vianočné mestečko bude tvoriť 30 nových stánkov. "Časť mesto už stihlo zakúpiť, časť si požičiame. Všetky stánky budú v rovnakom dizajne," povedal Jakubčin. Za desať drevených stánkov s elektroinštaláciou a svetelnou výzdobou zaplatilo mesto 98.193 eur. Dodávateľa stánkov vybralo v elektronickej aukcii, rovnako ako predajcov občerstvenia. Vianočná výzdoba zostane rovnaká ako po minulé roky, na pešiu zónu sa vráti aj svietiaca obloha. Mesto ju kúpilo v roku 2009, vlani však už chýbala, bola poškodená.

Kultúrny program na Svätoplukovom námestí odštartuje v nedeľu 3. decembra audiovizuálno–divadelné predstavenie Už prichádza Mikuláš v podaní N Dance company, speváckeho súboru Arrowroses, s veľkoplošnou projekciou Viliama Šulíka. Po príchode Mikuláša a rozsvietení stromčeka bude mikulášsky pyromuzikálový ohňostroj. V nasledujúcich dňoch prispejú k vytvoreniu predvianočnej atmosféry folklórne súbory, spevácke a hudobné skupiny. Pre študentov je pripravený na 12. decembra Univerzitný vianočný punč. Do ríše rozprávok zavedie deti každý utorok a štvrtok premietanie známych večerníčkových rozprávok. Na Luciu (13.12.) sú pripravené ukážky tradičného pečenia vianočných oblátok vo vianočnom mestečku. V rámci charitatívneho projektu Svetlo nad Nitrou budú môcť návštevníci mestečka kúpou prskavky prispieť na zbierku pre vybraný detský domov.

Súčasťou tohtoročného vianočného programu bude aj zdobenie živých vianočných stromčekov deťmi z materských škôl v Nitre pri Galérii Mlyny a na pešej zóne, ktoré sa uskutoční 5. decembra. Obdobie adventu spríjemní v pondelok 18. decembra koncert Čaro Vianoc v Nitre, na ktorom sa predstavia sólisti Opery Slovenského národného divadla v sprievode Orchestra ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu v Bratislave a Ľudovej hudby Dudíci. Strieborná nedeľa bude patriť XIV. Striebornému večeru Evy Pavlíkovej v Synagóge. Pre návštevníkov a obyvateľov Nitry je na sobotu 16. decembra pripravená špeciálna večerná prehliadka Starého Mesta s vianočným prekvapením.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…