Rúhání prisľúbil pomoc pri obnove oblasti zničenej zemetrasením
TASR
TASR

Rúhání prisľúbil pomoc pri obnove oblasti zničenej zemetrasením

Iránsky prezident ocenil, že viaceré krajiny vyjadrili solidaritu s obeťami silného zemetrasenia, ktoré v nedeľu postihlo Irán a susedný Irak.

Na archívnej snímke Hassan Rúhaní. — Foto: TASR/AP

Teherán 14. novembra (TASR) - Iránsky prezident Hasan Rúhání v utorok prisľúbil, že jeho vláda pomôže pri obnove oblasti postihnutej zemetrasením "v čo najkratšom možnom" čase. Informovala o tom agentúra AP.

Rúhání v utorok ráno pricestoval do západoiránskeho mesta Kermánšáh, metropoly provincie, odkiaľ pochádza viac ako polovica obetí zemetrasenia. Po príchode uviedol, že jeho vláda plánuje pomôcť s rekonštrukciou postihnutej oblasti, dodávkami humanitárnej pomoci aj poskytnutím úverov.

Ocenil, že viaceré krajiny vyjadrili solidaritu s obeťami silného zemetrasenia, ktoré v nedeľu postihlo Irán a susedný Irak.

Rúhání sa v Kermánšáhu zúčastní zasadnutia krízového štábu, informovala iránska televízia Press TV.

Zemetrasenie si v Iráne vyžiadalo najmenej 430 mŕtvych a viac ako 7150 zranených a sedem mŕtvych a minimálne 500 zranených v Iraku.

V postihnutých regiónoch Iránu bolo zničených viac ako 12.000 domov, takže mnohí tamojší obyvatelia urgentne potrebujú aspoň stany a prikrývky.

Americká geologická služba (USGS) stanovila magnitúdu zemetrasenia na 7,3. Miesto jeho vzniku sa nachádzalo v hĺbke 23,2 kilometra, zhruba 32 kilometrov južne od irackého mesta Halabdža. Miesto je vzdialené približne 200 kilometrov severovýchodne od Bagdadu a 400 kilometrov západne od Teheránu.

V súvislosti s ničivými následkami zemetrasenia vyhlásili iránske úrady utorok za deň štátneho smútku.

Slovenský rezort diplomacie poslal zemetrasením postihnutému Iránu kondolenciu

Štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok zaslal v súvislosti s tragickými následkami nedeľňajšieho zemetrasenia na iránsko-irackých hraniciach kondolenčný telegram ministrovi zahraničných vecí Iránskej islamskej republiky Mohammadovi Džavádovi Zarífovi. TASR o tom informoval tlačový odbor MZVaEZ SR.

V telegrame vyjadril Korčok úprimnú sústrasť pozostalým obetí a solidaritu so zranenými i doteraz nezvestnými. "V týchto ťažkých chvíľach vyslovujeme hlbokú podporu rodinám, ktoré stratili svojich blízkych, ako aj správnym orgánom a jednotlivcom, ktorí sa podieľajú na záchranných prácach," uvádza sa v telegrame.

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…