Dobré noviny
Bratislavčania už mali plytvania jedlom dosť: Zriadili chladničku, kam môžu ľudia jedlo priniesť, aby poslúžilo iným
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Bratislavčania už mali plytvania jedlom dosť: Zriadili chladničku, kam môžu ľudia jedlo priniesť, aby poslúžilo iným

— Foto: Facebook/Free Food

Pozná to azda každá domácnosť. Odchod na naplánovanú dovolenku je za dverami a vám v chladničke zostali potraviny, ktoré sa počas vašej neprítomnosti jednoznačne pokazia. Čo s nimi? Existuje riešenie!

BRATISLAVA 13. novembra - Vo väčšine rodinných chladničiek sa počas pobytu mimo domova nachádzajú zabudnuté a neskonzumované potraviny. Všetci vieme, čo sa s nimi stane po návrate z týždňovej dovolenky. Jednoducho poputujú do koša. Existuje riešenie, ktoré pomôže vám aj tým, čo majú o jedlo núdzu. Toto riešenie sa nazýva zdieľaná chladnička pre celú komunitu, v ktorej sa pohybujete. Prvá taká chladnička bude umiestnená v bratislavskej Cvernovke.

Služba tamojšej komunite

Pod projekt sa podpísalo občianske združenie Free Food. Monika Čermáková zo združenia vysvetlila pre portál forbes.sk, čo je jeho myšlienkou. „Aj keď nebude úplne verejná, bude slúžiť tamojšej komunite. Vďaka nej budú môcť ľudia zdieľať zachránené jedlo a predísť zbytočnému plytvaniu,“ priblížila Monika.

Pravým dôvodom je obrovské plytvanie jedlom. Priemerný Slovák totiž ročne dokáže vyprodukovať viac ako 160 kilogramov potravinového odpadu. To nie je všetko. Až 9 percent domácností denne vyhadzuje do odpadu potraviny. Práve preto sa združenie rozhodlo zakročiť.

Foto: Facebook/Free Food

Podobný projekt nevyšiel

V Bratislave sa už v minulosti združenie pokúšalo o niečo podobné. Išlo konkrétne o verejné chladničky, ktoré však úspech nezožali. Zakročil Úrad verejného zdravotníctva. Vtedajší projekt totiž nespĺňal potrebné hygienické požiadavky. Združenie jednoducho nedokázalo zodpovedať za obsah chladničiek a okrem toho, dve z troch chladničiek niekto počas doby fungovania ukradol.

Tentokrát je ale projekt premyslený detailnejšie. Chladnička nebude verejná, ale komunitná. „To znamená, že ju budú môcť využívať primárne ľudia žijúci a pracujúci v Cvernovke. Celý koncept „komunitnej chladničky“ je tak založený na dôvere ľudí v komunite a bude poistený kontrolou jedla dobrovoľníkom od nás v spolupráci s hosťujúcou organizáciou. Chladnička bude akoby rodinná,“ povedala Monika.

Zdieľanie jedla je napríklad v Berlíne či Prahe zabehnutou činnosťou. Slovensko je o krok pozadu. Združenie sa pritom nebráni rozšíreniu do iných slovenských miest. Na začiatok sa však chcú pracovníci zamerať na ostatné bratislavské komunity. Ako pri všetkom aj pri tomto projekt treba zohnať sponzora, ktorý by zafinancoval spotrebiče.

Čo je paberkovanie?

Plánom je vytvoriť online mapu komunitných chladničiek. Tam to ale nekončí. Ďalším projektom, ktorý by združenie chcelo rozbehnúť je paberkovanie. „Ide o zachraňovanie zeleniny a ovocia priamo z polí a sadov, tých kusov, ktoré sa inak nechávajú ležať ladom kvôli nechcenému tvaru alebo za to, že sú menšie,“ vysvetlila Monika.

Už ste čítali?