Muž vynašiel nástroj, vďaka ktorému môže komunikovať so zosnulým otcom
Dobré noviny
Dobré noviny

Muž vynašiel nástroj, vďaka ktorému môže komunikovať so zosnulým otcom

Muž vedel, že stratu bude znášať veľmi ťažko, a tak sa rozhodol vyvinúť špeciálny nástroj, ktorý mu v ťažkej situácii aspoň trochu pomôže.

NEW YORK 11. novembra - Američan James Vlahos vymyslel unikátny spôsob, ako sa vysporiadať so stratou svojho otca. Vyvinul špeciálnu formu takzvaného chatbotu, teda softvéru, ktorý dokáže na jeho textové i zvukové správy odpovedať hlasom jeho zosnulého otca. Svoj vynález predstavil aj na Web Summite v Lisabone, ktorý sa na podobné novinky zo sveta technológií špecializuje.

Jamesov otec zomrel vo februári na rakovinu pľúc. Americký novinár vedel, že stratu bude znášať veľmi ťažko, a tak sa rozhodol vyvinúť špeciálny nástroj, ktorý mu v ťažkej situácii aspoň trochu pomôže.

"Umieral mi otec a ja som veľmi dobre vedel, že s tým nič nemôžem urobiť. Spoločne s rodinou sme však chceli jeho osobnosť nejakým spôsobom zachovať," zveril sa James agentúre Reuters.

Otec mu môže aj zaspievať

Ešte pred smrťou otca s ním nahral celý rad rozhovorov, ktoré popisovali jeho životnú cestu. Zahŕňali napríklad rôzne rodinné historky, príbehy zo školy a práce, ale aj otcove fotografie. To všetko potom spojil so svojím vynálezom, ktorý nazval Dadbot (robotický otec, pozn. red.).

Vo svete technológií nejde o veľkú novinku. James použil už existujúci chatbot, teda počítačový program určený na automatizovanú komunikáciu s ľuďmi prostredníctvom textových a zvukových správ, len ho upravil na svoj obraz.

"Dadbot je chatbot, ktorý používam prostredníctvom Facebook Messengera. Umožňuje mi posielať krátke správy a následne dostávať odpovede. Tým pádom vznikajú konverzácie, ktoré vytvárajú dojem, že komunikujem so svojím otcom. Môžem sa ho pýtať na rôzne etapy jeho života, nechať si od neho prerozprávať rodinné historky alebo mi dokonca môže zaspievať jeho obľúbené pesničky," opísal svoj vynález James.

Zmiešané pocity

Svoj vynález vraj používa pravidelne, priznal však, že z neho má občas zmiešané pocity. "Vždy mi vyčarí úsmev na tvári, pripomína mi totiž môjho skvelého otca. Sú ale aj momenty, kedy ma to skôr rozruší, pretože si uvedomím, že to nie je on, ale iba spomienky," priznal.

Aj napriek tomu má jeho vynález pozitívne ohlasy. "Veľa ľudí, ktorým zomreli rodičia, mi hovoria, že by si niečo podobné taktiež priali," povedal autor vynálezu.

"Vstupujeme do doby, kedy môžeme hovoriť s umelou inteligenciou. Celé desaťročia sme na to čakali a teraz je to konečne tu," uzavrel James Vlahos, ktorý svoj vynález odprezentoval na Web Summite v Lisabone. Dúfa totiž, že v budúcnosti ho bude môcť používať nielen on, ale aj ktokoľvek iný na celom svete.

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…