ZÁHADA: Na Morave už dvakrát zazreli nezvyčajné zviera. Nikdy predtým ho tam nevideli
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

ZÁHADA: Na Morave už dvakrát zazreli nezvyčajné zviera. Nikdy predtým ho tam nevideli

Obyvatelia Českej republiky si už niekoľko týždňov lámu hlavu nad výskytom nezvyčajného zvieraťa v ich okolí. Nerozlúštená záhada nie je všetko, čo miestnych trápi. Dvaja samci narobili poriadny rozruch.

— Foto: Aleš Žídek

Naši západní susedia riešia poriadnu dilemu. Je to úplne pochopiteľné. V polovici októbra sa totiž v okolí Olomouca objavil los európsky. Pred pár dňami zaregistrovali pohyb tohto zvieraťa aj medzi Moravou a Sliezskom. Ochranári prírody označujú tento výskyt za nie úplne bežný. „V oboch prípadoch sa jedná o zhruba trojročných samcov. Sú si dosť podobní, takže najprv sme si mysleli, že by mohlo ísť o jedno zviera,“ prezradila pre české média Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Losy vzbudili svojim výskytom poriadny rozruch. Určiť presnú trasu, kade sa prvý los pohyboval, sa podarilo vďaka šesťdesiatim ľuďom, ktorí ho videli. „Zistilo sa aj to, že ďalší losí samec sa nečakane nachádza taktiež v oblasti medzi Opavou a Ostravou,“ informovala Šůlová.

Foto: Aleš Žídek

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR vydala výzvu, na základe ktorej sa ľudia ozvali. Členovia agentúry sa tešia, že mnoho ľudí túto prosbu vypočulo a zareagovalo. „Vďaka ním vieme, že jeden z losov putoval z Liberca k Prahe, potom sa otočil smerom na východ a ekoduktom prekonal diaľnicu D11. Nejakú dobu mu trvalo, než sa dostal cez diaľnicu D35, obišiel Olomouc a teraz sa pohybuje v lesnatej oblasti medzi obcami Dolany a Radíkov. Druhý sa nachádza neďaleko Opavy,“ opísal strastiplnú cestu a momentálnu polohu losov Václav Hlaváč z Agentury.

Foto: Aleš Žídek

Obe zvieratá sa počas svojej cesty ocitli aj v osídlených oblastiach, čo znamená, že stratili plachosť a neprekážajú im frekventované miesta. Hlaváč vyzval ľudí aj vodičov k opatrnosti. Los v situácii, kedy sa cíti ohrozený totiž môže človeka napadnúť. „V posledných desaťročiach losy väčšinou migrovali z Poľska na juhozápad, smer týchto sledovaných zvierat je úplne iný. V súčasnej krajine je pre ne totiž kvôli prekážkam v podobne diaľnic, plotov a miest obtiažne dodržať pôvodnú trasu,“ dodal.

Los európsky patrí medzi najväčšie európske cicavce. Človek tento druh v strednej Európe vyhubil. Počas 20. storočia sa na územie Česka opäť začal šíriť z Poľska. Tieto cicavce sú ohrozené najmä pytliactvom, ale aj budovaním rôznych bariér.

 

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…