Dobré noviny
MUSILOVÁ: Cena vojvodu z Edinburghu ma naučila byť osožnejšou
TASR
TASR

MUSILOVÁ: Cena vojvodu z Edinburghu ma naučila byť osožnejšou

Na archívnej snímke astrobiologička Michaela Musilová.
Na archívnej snímke astrobiologička Michaela Musilová. — Foto: TASR Andrej Galica

Slovenská astrobiologička Michaela Musilová bola v januári a vo februári tohto roka hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky na simulovanej marťanskej misii v USA.

Bratislava 2. novembra (TASR) - Prestížnu Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (DofE), ktorú si vo štvrtok na slávnostnej ceremónii v Bratislave prevzalo 53 mladých Slovákov, získala svojho času pri štúdiu v Británii aj slovenská "marsonautka" Michaela Musilová, ktorá štvrtkové odovzdávanie cien moderovala.

Musilová je momentálne predsedníčkou Slovenskej organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) a v januári a vo februári tohto roka bola i hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky na simulovanej marťanskej misii v USA.

Do programu DofE sa táto mladá Slovenka zapojila na univerzite v Anglicku. Absolvovala najťažšiu úroveň, v rámci ktorej splnila päť výziev a v roku 2011 si prevzala zlatú cenu DofE od princa Philipa na ceremónii v paláci St. James's Palace v Londýne.

"Videla som, že môžem zapracovať na sebe, zlepšiť sa v niečom. Ale zároveň môžem niečo robiť aj pre druhých a cítiť sa, nazvime to, užitočnejšia," povedala vo štvrtok Musilová o programe. V rámci DofE rozvíjala rôzne zručnosti, ktoré si stanovila za výzvy. Zastupovala svojich spolužiakov a neskôr aj celú fakultu, zdokonalila sa v plávaní, absolvovala expedíciu v Alpách, ktorú aj sama viedla.

Zrejme "najbližšia jej srdcu" bola podľa jej slov dobrovoľnícka časť projektu. V rámci nej pomáhala v domove dôchodcov, pričom seniorov učila narábať s počítačom, ale hrala s nimi aj spoločenské hry. Ako dobrovoľníčka absolvovala i rezidenčný pobyt - vrátila sa z Británie na Slovensko a pomáhala s reštaurovaním Uhrovského hradu.

"Asi to som si z toho najviac zobrala, že vlastne odvtedy som pokračovala v charitatívnych aktivitách a potom, keď som sa vrátila na Slovensko, tak som začala pracovať s jednou neziskovou organizáciou - občianskym združením - Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity, kde sme vlastne všetci dobrovoľníci, a pomáhame na rôznych projektoch, ako napríklad na projekte prvej slovenskej družice," uzavrela Musilová rozprávanie o svojich dávnejších skúsenostiach s projektom. Do toho sa aj naďalej zapája, pričom najnovšie bude v rámci celosvetového vedenia DofE reprezentovať Európu aj arabské krajiny ako tzv. emerging leader.

Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (DofE) si vo štvrtok v Bratislave prevzalo dovedna 53 mladých ľudí. Strieborné a bronzové ocenenia im odovzdali na slávnostnej ceremónii, na ktorej sa zúčastnil aj princ Edward - najmladší syn britskej kráľovnej Alžbety II.

Princ zavítal na Slovensko vôbec prvýkrát, na pozvanie Národnej kancelárie DofE na Slovensku. Tá na Slovensku funguje od roku 2015 a vďaka úspešnému štartu i rastu sa vlani umiestnenia medzi troma najrýchlejšie rastúcimi kanceláriami na svete a bola vybraná ako prípadová štúdia do Výročnej správy Londýnskej nadácie.

Strieborné a zlaté ocenenie získali mladí Slováci vo veku 14 až 24 rokov, ktorí v rámci programu DofE prekonali dovedna štyri výzvy. Počas 6-18 mesiacov rozvíjali svoj talent, športovali, angažovali sa ako dobrovoľníci a nakoniec zvládli dobrodružnú expedíciu.

Ocenenie prevzali z rúk britského veľvyslanca Andrewa Gartha a spoluzakladateľa a predstaviteľa Správnej rady DofE Branislava Kleskeňa. Členovia britskej kráľovskej rodiny totiž odovzdávajú výlučne zlaté ocenenia.

Už ste čítali?