Dobré noviny
Ľudia uzatvárajú účelové manželstvá, aby získali pobyt
SITA
SITA

Ľudia uzatvárajú účelové manželstvá, aby získali pobyt

Slovenské štátne občianstvo vlani získalo 303 cudzincov zo 41 krajín. Pre migrantov sme však väčšinou iba tranzitná krajina.

BRATISLAVA 27. mája – Rezort vnútra vlani zaznamenal 42 podozrení z účelového manželstva štátnych príslušníkov tretích krajín s cieľom získať povolenia na pobyt. V desiatich prípadoch sa preukázalo, že skutočne išlo o účelové sobáše.

Vyplýva to zo správy o stave plnenia úloh, zámerov a cieľov migračnej politiky za rok 2011, ktorú v stredu prerokuje vláda. V roku 2011 narástol počet prípadov cudzincov, ktorí policajtom predložili falošné a pozmenené doklady k žiadostiam o pobyt.

Napriek týmto zisteniam sa u nás vlani, v porovnaní s rokom 2010, zdvojnásobil počet pobytov udelených ľuďom z tretích krajín. Celkovo ich bolo 10 064 (3 865 prechodných, 5 998 trvalých a 201 tolerovaných pobytov na území SR).

Sme tranzitná krajina

Slovensko v roku 2011 dostalo 491 žiadostí o poskytnutie azylu alebo doplnkovej ochrany. V 12 prípadoch sme žiadateľom azyl udelili, v 91 prípadoch bola poskytnutá doplnková ochrana.

V ďalších 186 konaniach cudzinci azyl nedostali a v 48 prípadoch nebola poskytnutá ani doplnková ochrana. „Je potrebné zdôrazniť, že v 270 prípadoch došlo k zastaveniu konania z dôvodu opustenia územia Slovenskej republiky,“ upozornili autori správy.

Pre nelegálnych migrantov zostáva Slovensko naďalej tranzitnou krajinou, v roku 2011 ich počet oproti predchádzajúcim rokom klesol. Je to dôsledok našich opatrení na ochranu hraníc, ku ktorým sme sa zaviazali v čase vstupu do spoločného Schengenského priestoru.

Nelegálny vstup cudzincov na naše územie v rozhodujúcej miere organizujú medzinárodné skupiny prevádzačov, ktorí spolupracujú s domácimi prevádzačmi. Najčastejšie k nemu dochádzalo z Ukrajiny - buď pozemnou hranicou cez hraničný priechod (predložením falošného alebo pozmeneného cestovného dokladu, falošného alebo pozmeneného víza, povolenia na pobyt), alebo pozemnou hranicou mimo hraničného priechodu. Najviac zadržaných osôb bolo z Ukrajiny, Somálska a Moldavska.

Zneužívajú systém

V roku 2011 sme pre nelegálnu migráciu odovzdali do susedných štátov podľa readmisných dohôd 153 cudzincov, naopak 44 cudzincov bolo prijatých do Slovenskej republiky. Polícia rozhodla o vyhostení 621 cudzincov, ktorí neoprávnené prekročili štátnu hranicu, alebo pre neoprávnený pobyt. Najviac ich bolo z Ukrajiny (361) a Moldavska (66).

Na Slovensku pokračoval program pomoci pri návrate neúspešných žiadateľov o azyl a ilegálnych migrantov do krajiny pôvodu, vlani sa takto domov vrátilo 95 cudzincov. Slovensko sa zapojilo do troch spoločných leteckých návratových operácií krajín EÚ, pri ktorých dopravili troch vyhostených do Kosova a Pakistanu.

„Negatívom je skutočnosť, že v čoraz väčšej miere nelegálni migranti využívajú podanie žiadosti o azyl ako spôsob vyhnutia sa administratívnemu vyhosteniu z územia Slovenskej republiky a zákazu vstupu, prípadne aj trestnému stíhaniu z dôvodu opätovného zadržania na území Slovenskej republiky,“ konštatovali autori správy.

Niektoré žiadosti zamietli

Slovenské štátne občianstvo vlani získalo 303 cudzincov zo 41 krajín (161 mužov a 142 žien). Najviac ich bolo z Ukrajiny (62), Srbskej republiky (53) a Českej republiky (45). V 34 prípadoch udelili občianstvo SR bývalým občanom, ktorí naturalizáciou v Spojených štátoch amerických stratili slovenské (československé) štátne občianstvo.

Naše občianstvo dostalo 71 ľudí s osvedčením preukazujúcim postavenie Slováka žijúceho v zahraničí (najmä Srbská republika, Ukrajina a Rumunsko).

Medzi nadobúdateľmi občianstva bolo 87 detí, teda maloletých žiadateľov do 18 rokov veku. Najviac nových občanov SR bolo v produktívnom veku. Vo vekovej kategórii od 30 rokov do 39 rokov to bolo 86 osôb. Okrem toho získalo občianstvo 49 ľudí vo veku od 20 do 29 rokov a ďalších 53 pôvodne cudzincov vo veku od 40 do 49 rokov.

Ministerstvo vnútra v roku 2011 zamietlo 37 žiadostí o udelenie štátneho občianstva SR. V 38 prípadoch konanie zastavili, pri 15 žiadostiach je konanie prerušené a o 172 žiadostiach podaných z roku 2011 sa rozhoduje.

Už ste čítali?