Film Čiara získala ocenenie na festivale v Chicagu
TASR
TASR

Film Čiara získala ocenenie na festivale v Chicagu

Po pražskej premiére si slovenského nominanta na Oscara môžu pozrieť diváci od štvrtka 26. októbra v českých kinách.

Na snímke herec Tomáš Maštalír počas tlačového brífingu s tvorcami slovensko-ukrajinského filmu Čiara, 19. júla 2017 v Bratislave. — Foto: TASR - Pavol Zachar

Bratislava 26. októbra (TASR) - Film Čiara, ktorý v slovenských kinách zaznamenal enormný záujem a doteraz ho videlo viac než 320.000 platiacich divákov, sa teší z ďalšieho festivalového úspechu. Po Karlových Varoch získal ocenenie na prestížnom filmovom festivale v americkom Chicagu. Z 53. MFF Chicago si hlavnú cenu v kategórii Best Art Direction odniesol filmový architekt Václav Novák.

Informáciu priniesol príspevok na facebookovej stránke filmu, ktorý ďalej uvádza, že "porota ocenila citlivo vybrané lokácie, ktoré vďaka jemným detailom významne dokresľujú atmosféru filmu, a zároveň na seba nevzťahujú zbytočnú pozornosť". Porotcovia tiež kladne ohodnotili, že sa film v jeho farebnosti vyhýba zbytočným vizuálnym klišé, ktoré by sa od film noir dali očakávať. Čiaru v Chicagu neocenila len porota, ale i diváci: "Všetky projekcie boli beznádejne vypredané a o pozitívne reakcie nebola núdza."

Po pražskej premiére si slovenského nominanta na Oscara môžu pozrieť diváci od štvrtka 26. októbra v českých kinách. Napriek tomu, že film nemal českú koprodukciu, záujem oň je veľký. "Českí diváci sa môžu tešiť na herecké výkony Emílie Vášáryovej či Andyho Hryca, ktorí sú českým divákom známi z mnohých tunajších filmov, ale napríklad aj na českého herca Filipa Kaňkovského," komentovala českú distribúciu snímky jej producentka Wanda Adamík Hrycová. Podľa nej sa film snaží zaujať aj početnú komunitu Slovákov žijúcich v Česku a aj takýmto spôsobom im pripomenúť ich domovinu. "Film prichádza do českých kín v pôvodnom znení s českými titulkami, takže slovenských hercov si diváci môžu vychutnať v origináli," dodala.

"Čiara cez víkend premiérovala aj v Kyjeve a do ukrajinskej distribúcie sa dostane tiež v najbližších dňoch," TASR informovala za tvorcov filmu Monika Želasková. Snímku podľa nej už uviedli aj v talianskom mestečku Kaltern. "Skupina Slovákov a Čechov žijúca a pracujúca v talianskych Alpách, ktorí nemali možnosť ísť si film pozrieť domov na Slovensko, sa pričinila o svoju vlastnú projekciu. Všetko od prvotnej myšlienky až po prepravu originálneho filmu si zabezpečili sami a výsledkom bola do posledného miesta zaplnená kinosála," objasnila s tým, že výťažok zo vstupného a dobrovoľné príspevky v hodnote 455 eur následne putovali detskej onkológii v Košiciach.

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…