Dobré noviny
Doma na mňa šoféri striekajú vodu z ostrekovačov, na olympiáde bicyklujem o medailu pre Slovensko
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Doma na mňa šoféri striekajú vodu z ostrekovačov, na olympiáde bicyklujem o medailu pre Slovensko

Richard Varga
Richard Varga — Foto: TASR - Pavol Zachar

Mladý a talentovaný Richard Varga svojimi úspechmi reprezentuje našu krajinu vo svete. Triatlonista, ktorý získal množstvo ocenení denne trénuje, aby bol stále lepší. 

Richard Varga je mladý 28 ročný muž, ktorý má za sebou množstvo úspechov. Na olympiáde v Londýne v roku 2012 obsadil 22 miesto, v Riu de Janeiro v roku 2016 sa umiestnil na 11 priečke. Je majstrom Európy a štvornásobným majstrom sveta v akvatlone, ktorý pozostáva z plávania a behu. Tento talentovaný a šikovný Slovák venujúci sa triatlonu získal na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave bakalársky titul v odbore Tréner triatlonu. 

Ako sám Richard priznal vo svetovom triatlone je považovaný za najlepšieho plavca. Toto miesto si vyslúžil vďaka tomu, že až 95 percent pretekov, sa mu podarilo vyplávať ako prvému. Povesťou najlepšieho plavca sa môže pochváliť po jeho prvej olympiáde v Londýne. Jeho účasť tam nebola do poslednej chvíle úplne istá. „Na olympiádu sa treba kvalifikovať ziskom určitého počtu bodov. Ja som ich naháňal do poslednej chvíle, no tri mesiace pred poslednými pretekmi sa mi stala únavová zlomenina na chodidle,“ prezradil pre DenníkN Richard. Zranenia ho ale neodradili a aj napriek tomu, že ho väčšina blízkych odhovárala a neverila mu, on to zvládol.

Foto: TASR – Martin Baumann

Bazén a plávanie mu bolo predurčené. Veď aj jeho mama trénovala deti a tak sa k nim Richard prirodzene pridal. Vo vode trávil hodiny. „Niekedy sa stalo, že som absolvoval aj tri tréningy za sebou. Buď som čakal na mamu, aby sme išli spolu domov, alebo som čakal na svoj tréning. A nebudem tam predsa len tak sedieť.“ O jeho smerovaní rozhodla tvrdá ruka jeho mamičky. V minulosti za týždeň dokázal naplávať až 130 km. „Teraz už toľko neplávam, viac sa zameriavam na ostatné disciplíny.“

Inšpiráciou bol starší brat

Od plávania úplne neupustil. Jeho brat Michal sa venoval triatlonu a to sa zapáčilo aj Richardovi. Plávať vedel, behal za školu a pridal už len bicykel. Ako ale prezradil, výhra neprichádzala hneď. Veľkým hendikepom bolo, že jazdil na ťažkom horskom bicykli a s tým sa ťažko preteká. Neskôr však dostal svoj prvý cesťák. Keďže nepochádzal z bohatej rodiny, mal šťastie a podporovali ho aj iní. Svoj talent tak mohol rozvíjať. „Na Slovensku je veľa ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť vám. Stačí im, že vidia, ako sa snažíte a ako odovzdáte maximum.“

Foto: TASR - Pavol Zachar

Som hrdý, že pochádzam zo Slovenska

„Reprezentujem Slovensko a som hrdý na všetkých ostatných, ktorí to robia. Veľmi rád sa so Slovenskom stotožňujem.“ Na Slovensko sa vrátil z Anglicka, kde mal oveľa lepšie tréningové podmienky, tu je však všetko šité na neho. Nebol to však jediný dôvod jeho návratu domov. „Chýbal mi domov. Oženil som sa, s manželkou sme sa usadili.“

Zhodnotil aj to, že by nedokázal to, čo iní športovci. Tí kvôli lepším podmienkam a vyššej výplate menia občianstvo. „Ja by som to nikdy nespravil, necítim, že toto by mali byť dôvody na odchod. Nedokázal by som sa potom pozrieť do zrkadla.“ Uvedomuje si, že práve vďaka slovenským ľuďom to dotiahol na túto úroveň.

Triatlon neodpúšťa žiadnu chybu

Ak chce byť človek úspešný treba na sebe neustále pracovať, to si Richard uvedomuje veľmi dobre. „Tréning triatlonistu je náročný z časového, energetického aj sociálneho hľadiska. Ročne na bicykli odjazdím 20- až 25-tisíc kilometrov. K tomu odplávam tisíc a odbehnem okolo štyri a pol tisíc kilometrov.“ V triatlone športovec nedokáže nič oklamať, každý odfláknutý tréning sa ukáže. Počas sezóny Richard nepozná, čo je to mať voľný deň. „Plávam od pondelka do piatku, behám každý deň a bicyklujem každý deň okrem piatka.“ Regenerácia a spánok sú veľmi dôležitými faktormi.

Foto: TASR - Pavel Neubauer

S tréningov poľavil iba v období dokončovania bakalárky. Vtedy to jednoducho nebolo možné skĺbiť. "Povedal som si, že si radšej zoberiem dva týždne voľna od tréningu a napíšem celú prácu. Samozrejme, to som už len dokončoval, údaje som zbieral rok a pol predtým.“ Skončil bakalára a do magisterského štúdia sa zatiaľ nepúšťa. Nie je to podľa jeho slov možné spojiť s kariérou. „Dorobím si ho po kariére, keď budem na to mať čas.“

Arogantní slovenskí vodiči

Richard často jazdí po bratislavských cestách na bicykli. Na vlastnej koži prežíva, aké sú tu zlé podmienky a neprispôsobené trasy pre cyklistov. Okrem toho je veľký problém aj so samotnými vodičmi. Nie raz sa mu stalo, že bol ohrozený a musel rýchlo reagovať, aby sa vyhol pádu. Bežne sa stretáva s trúbením, s aroganciou a agresiou zo strany vodičov. „Nerozumiem tomu. Máme Petra Sagana, najlepšieho cyklistu na svete tretíkrát za sebou. Bijeme sa do pŕs, akí sme naňho hrdí. No naše správanie k obyčajným cyklistom je strašné.“

Foto: TASR - Ján Súkup

Mnohí vodiči si podľa neho myslia, že cyklisti nepatria na cestu. S týmito názormi sa vôbec nestotožňuje. Treba si uvedomiť, že čím viac bude cyklistov, tým menej bude áut. Vo svete je to bežným javom. V takom Amsterdame, Londýne či New Yorku je jazda na bicykli prirodzenou a rešpektovanou vecou. V tomto je naše hlavné mesto podľa Richarda zaostalé.

Mladý triatlonista netvrdí, že sú cyklisti bez viny. No, kto v dnešnej dobe neporušuje zákon? Tak ako ho porušujú vodiči, tak ho porušujú aj cyklisti a chodci. Tento fakt má ale riešiť polícia. „Ide však o to, že vodiči si neuvedomujú, že ovládajú zbraň a druhým môžu veľmi vážne ublížiť.“ Ďalšou prosbou a upozornením od Richarda je, aby vodiči na cyklistov netrúbili. Môže totiž dôjsť k neželanej tragédii. Vyplýva z toho iba jedno, mali by sme sa viac rešpektovať a byť k sebe ľudskejší. Sekunda nesprávneho rozhodnutia v živote nám totiž môže zmeniť život navždy. Viac sa dočítate v rozhovore pre DenníkN. 

Už ste čítali?