Nízka cena povinného zmluvného poistenia nie je jediným kritériom
TASR
TASR

Nízka cena povinného zmluvného poistenia nie je jediným kritériom

Väčšina áut na Slovensku nemá havarijné poistenie. Práve pre nich má najväčší zmysel vyskladať si povinné poistenie auta a vybrať si poisťovňu, ktorá ich reálne ochráni.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Bratislava 24. októbra (TASR) - Vyberať si povinné zákonné poistenie (PZP) auta iba podľa ceny je chyba. Riskuje sa tým nekvalitné poistenie a vznik škody, ktorú bude musieť platiť majiteľ auta z vlastného vrecka namiesto poisťovne.

"Ak si vyberiete PZP len podľa ceny, môže sa stať, že sa upíšete poisťovni, ktorá má veľmi striktne definované krytie škôd, vyžaduje zložité, niekedy až nemožné, dokazovanie a vyhýba sa preplácaniu škôd. Poistenie s výhodnou cenou, avšak nevýhodnými podmienkami vás potom pri prvej spôsobenej havárii môže stáť výrazne viac, ako ste ušetrili," radí Juraj Ufrla z OVB Allfinanz Slovensko.

PZP sa oproti minulosti výrazne zmenilo. Nie je to rovnaký produkt, ale skladačka, ktorú si možno vyskladať podľa vlastných potrieb.

Väčšina áut na Slovensku nemá havarijné poistenie. Práve pre nich má najväčší zmysel vyskladať si povinné poistenie auta a vybrať si poisťovňu, ktorá ich reálne ochráni. Sú mnohé riziká, ktoré nemusia byť kryté z PZP, a preto je dobré, si niektoré pripoistiť.

Napríklad, vysoká lesná zver je na Slovensku premnožená, strety so zverou sú oveľa častejšie ako kedysi. "Ak zrazíte diviaka, ale aj statnú jelenicu, musíte dať opraviť polovicu auta. Bez pripoistenia je to nákladné," tvrdí Ufrla. Taktiež pripoistenie proti povodni, zosuvu pôdy, víchrici a požiaru. Niektoré poisťovne majú vybrané živly v základnom balíku PZP bez príplatku.

"V sporoch okolo auta môže ísť o tisíce eur. Pripoistenie zaručí advokáta a pokryje súdne a znalecké poplatky. Zíde sa najmä v zahraničí, kde dostanete tlmočníka aj advokáta," zdôrazňuje odborník.

Pripoistiť k PZP v prípade, ak nie je auto havarijne poistené, sa môže aj jeho krádež.

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…