Dobré noviny
Vesmírna konferencia aj na pôde bratislavského gymnázia
Dobré noviny
Dobré noviny

Vesmírna konferencia aj na pôde bratislavského gymnázia

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: BSK

Vesmírna konferencia je platformou na podporu svetového priemyslu, ktorá spája kľúčové verejné a súkromné zainteresované strany s cieľom vyhodnotiť najväčšie príležitosti vesmírneho sektora.

BRATISLAVA 20. októbra - Ostatné dva dni patrili v Bratislave Vesmírnej konferencii s názvom New Generation Space Policy, ktorá do hlavného mesta priniesla niekoľko zaujímavých významných domácich i zahraničných vedcov ako aj množstvo pôsobivých tém a debát. Jej partnerom bol aj Bratislavský samosprávny kraj.

„Toto podujatie je svojím spôsobom výnimočné a určite potešilo srdcia tých, ktorým učaroval vesmír. Verím, že toto významné medzinárodné odborné podujatie posunie hranice nášho poznania a nasmeruje  spoluprácu Slovenska s významnými hráčmi vo vesmírnom priestore.  Som rád, že aj Bratislavský samosprávny kraj ako spoluorganizátor podujatia mohol pri tom byť,” povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Organizátormi dvojdňovej vesmírnej konferencie New Generation Space Policy, ktorá bola  strategickým stretnutím vedúcich predstaviteľov globálneho kozmického priemyslu, boli spoločnosti „TSA s.r.o.“ a „Adrenalínové nebo“ a jej partnerom bol aj Bratislavský samosprávny kraj.

„Vesmírna konferencie New Generation Space Policy je veľmi významným podujatím pre Slovensko nielen z toho hľadiska, že máme záujem rozšíriť respektíve podporiť vesmírny priemysel na Slovensku, to znamená, aby sa tu vyrábali rôzne sondy, aby sa tu vyrábali nejaké časti do motorov. Ale je to aj veľmi popularizačno-náučná konferencia tak pre odborníkov, ale aj širokú verejnosť. Ja som nesmierne hrdý, že Bratislavský samosprávny kraj s pánom županom Frešom nás v tejto veci podporili. Je to neuveriteľná spolupráca. Vesmírna konferencia je v podstate novinkou na Slovensku. Boli pokusy, kde jednotlivé vedecké ústavy robili konferencie, ale v takomto rozsahu a v takomto zahraničnom zastúpení tu ešte nebola,“ vysvetlil Martin Veselský, predseda vedeckej rady Fyzikálneho ústavu SAV.

Podujatie sa konalo v Bratislave a bolo rozdelené na dve časti. Prvá sa uskutočnila vo štvrtok 19. októbra 2017 v Grand Hoteli River Park, kde odborne diskutovali najmä odborníci v oblasti európskej vesmírnej politiky ako kozmickí profesionáli vrátane astronautov, vedúcich kozmických agentúr, inžinieri, vedci z tejto oblasti. Druhá časť konferencie s názvom „Vesmírny deň“ sa konala dnes 20. októbra 2017 v Aule Gymnázia na Tomašíkovej ulici a bola určená pre študentov a laickú verejnosť. Súčasťou bol aj krst videoklipu Sínus dopadu od slovenskej skupiny Iné kafe, ktorý na diaľku pokrstil slovenský kozmonaut Ivan Bella. Organizátori si na tento deň pripravili zaujímavých vedcov Zo Slovenskej akadémie vied, videovstupy, prednášky o meteoritoch, výskume vesmíru, robotike, ceste na Mars. Atraktívnou bola pre študentov diskusia s pilotom bojového lietadla MIG 29, ktorí veľmi rád odpovedal na ich zvedavé otázky. Záver konferencie bude patriť  premiére filmu „Čas prvých“ (Vremja pervych) o Leonovovi.

Zorganizovali sme túto konferenciu preto, lebo Slovensko zatiaľ v oblasti vesmírneho výskumu je za ostatnou Európou trochu zaostáva. Nemáme tu žiadny priemysel, ktorý by vyrábal súčiastky alebo celé dokonca komponenty čo sa týka vesmíru. Preto sme sa rozhodli, aby sme nejakým spôsobom zobudili Slovenské povedomie a snáď sa nám to touto konferenciou podarí a Vesmírnymi dňami tiež,“ doplnil Juraj Radziwill-Anoškin - knieža, Hlava AZS.

Vesmírna konferencia je platformou na podporu svetového priemyslu, ktorá spája kľúčové verejné a súkromné zainteresované strany s cieľom vyhodnotiť najväčšie príležitosti vesmírneho sektora. Jej cieľom je zjednotiť Európu, aby viac nebola závislá na superveľmociach ako USA či Rusko a následne vytvoriť silné ekonomické výhody pre Európu a jej členov.

Už ste čítali?