Dobré noviny
Vodná nádrž v Dolnom Dubovom sedem rokov funguje v režime Chyť a pusť
TASR
TASR

Vodná nádrž v Dolnom Dubovom sedem rokov funguje v režime Chyť a pusť

Na snímke priehrada v obci Dolné Dubové, 20. október 2017
Na snímke priehrada v obci Dolné Dubové, 20. október 2017 — Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Vodu nádrže má pod gesciou Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý by mal raz za zhruba dve desaťročia svoje nádrže vypúšťať a čistiť.

Dolné Dubové 21. októbra (TASR) – Vodnú nádrž pri Dolnom Dubovom, 15 kilometrov od Trnavy, považujú rybári za jednu z najkrajších, ktorú Mestská organizácia (MsO) Trnava Slovenského rybárskeho zväzu spravuje. Má rozlohu 12 hektárov a od roku 2010 funguje v režime Chyť a pusť. To umožnilo rybám, aby dorástli na kapitálne kúsky.

"Máme ich tam veľa, preto Dolné Dubové láka športových rybárov z celého Slovenska," povedal pre TASR tajomník MsO Tomáš Dobrovodský. Vo vode plávajú kapry, šťuky, zubáče, sumce aj karasy, najstaršie z nich môžu mať podľa neho aj dvadsať rokov. "Napríklad len pred pár týždňami jeden rybár ulovil kapra 113 centimetrov dlhého s váhou 24,7 kilogramu," dodal. Nádrž bola vybudovaná v roku 1971 a mala slúžiť pre potreby poľnohospodárov na zavlažovanie, čo sa aj roky dialo. Teraz to však už aktuálne nie, v roku 1996 bola zarybnená a tak slúži pre potreby a potešenie ľudí s udicami. Osadenstvo na jej brehoch sa podľa Dobrovodského vykryštalizovalo práve po roku 2010. "Rybolovu v režime Chyť a pusť sa venujú najmä rybári, ktorí vyhľadávajú zážitky a neváhajú investovať do svojho loveckého vybavenia. To ide ruka v ruke s kultúrou ich lovu i správania sa na brehu," konštatoval Dobrovodský. Dolné Dubové má podľa jeho slov medzi rybármi na celom Slovensku vysoké renomé, patrí medzi top a MsO neľutuje, že sa rozhodla pred niekoľkými rokmi takúto ideu rybolovu zrealizovať.

Dlhé roky sa o tento revír stará zástupca rybárskeho hospodára Jozef Martinkovič. "Je Dolnodubovčan, vodu má takpovediac za humnom. Zabezpečuje komplexnú starostlivosť, vrátane brigád na prečisťovaní brehov, zarybňovacieho plánu a zabezpečenia poriadku. Žiaľ, nájdu sa ešte takí „rybári“, ktorí náš princíp Chyť a pusť nerešpektujú a s kapitálnymi úlovkami kšeftujú. Už sme niekoľkých aj usvedčili, ale to by musela rybárska stráž sedieť na brehu nonstop," dodal Dobrovodský. Snažia sa to aspoň eliminovať sprísneným vydávaním povoleniek na lov.

Vodu nádrže v Dolnom Dubovom má pod gesciou Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý by mal raz za zhruba dve desaťročia svoje nádrže vypúšťať a čistiť. "Táto zatiaľ nie je v pláne. Bola by to naozaj škoda, lebo všetky veľké ryby by sme museli premiestniť a už by sa sem naspäť nevrátili," konštatoval Dobrovodský.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?