Dobré noviny
Na Dolnom Žitnom ostrove vysadili vyše 950 nových stromov
TASR
TASR

Na Dolnom Žitnom ostrove vysadili vyše 950 nových stromov

Ministerstvo životného prostredia SR.
Ministerstvo životného prostredia SR. — Foto: Teraz.TV

Rekord vytvorili stovky zamestnancov rezortu životného prostredia. V lokalite Chráneného vtáčieho územia Ostrovné lúky.

Bratislava 20. októbra (TASR) – Slovensko má nový rekord vo výsadbe stromov na nelesných plochách. V rámci piatkového Medzinárodného dňa stromov ho vytvorili stovky zamestnancov rezortu životného prostredia. V lokalite Chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Ostrovné lúky vysadili celkom 951 pôvodných druhov drevín Dolného Žitného ostrova.

Dreviny, ktoré zasadilo 542 dobrovoľníkov zo 75 spolupracujúcich organizácií, porastú popri poľných cestách v obciach Čalovec, Lipové, Zemianska Olča, Okoličná na Ostrove a Brestovec. Ide o lipy, javory, duby, topole a pôvodné ovocné druhy, ktoré v krajine chýbajú, priblížila Katka Béresová zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).

"Tieto dreviny majú nenahraditeľnú funkciu pri ochrane pôdy pred veternou eróziou, vplyv na hospodárenie s vodou v krajine, ale aj na mikroklímu znižovaním výparu z pôdy a zvyšovaním vlhkosti," uviedla Béresová. Vysadené stromy budú zachytávať prach a alergény, ovplyvnia prúdenie a smer vetra. Dotvárajú tiež krajinný obraz, zachovávajú rozmanitosť života v krajine. Lesnatosť katastrálnych území v CHVÚ Ostrovné Lúky je len okolo 2 až 5 percent, pričom priemerná lesnatosť Slovenska je 41 percent, odôvodnila výber lokality Béresová.

Aktivitu organizovalo Stredisko environmentálnej výchovy SAŽP Dropie spoločne s partnerom Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ). Vytvorenie envirorekordu podporil účasťou štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla a zamestnanci Štátnej ochrany prírody. Komisár slovenských rekordov Igor Svítok odovzdal zástupcom SAŽP a BROZ certifikáty o slovenskom enviorekorde v počte vysadených stromov, v počte dobrovoľníkov a zúčastnených subjektov.

Už ste čítali?