Dobré noviny
Už viac nemusíte kupovať drahé sirupy z lekárne. Väčšina z vás má najlepší liek proti nádche doma na parapete
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Už viac nemusíte kupovať drahé sirupy z lekárne. Väčšina z vás má najlepší liek proti nádche doma na parapete

Naši českí susedia túto izbovú rastlinu nazývajú
Naši českí susedia túto izbovú rastlinu nazývajú "Rýmovník". — Foto: Pinterest/ceskestavby

Táto obyčajná izbová rastlina neslúži iba na okrasu. Dokáže vám účinne pomôcť pri nádche a prechladnutí. Má však ešte mnoho ďalších účinkov.

S príchodom chladnejšieho počasia čoraz viac ľudí začína trápiť prechladnutie, nádcha či bolesti hrdla. Väčšina ľudí hneď beží do lekárne, najlepší liek však máte možno doma zasadený v kvetináči a zdobí vašu obývačku. Najčastejšie sa totiž u nás pestuje ako izbová rastlina. Málokto však vie, že má skvelé účinky aj pre vaše zdravie a nádchu odoženie raz-dva.

Máte ju doma aj vy?

Naši susedia túto rastlinku nazývajú „Rýmovník“ práve pre jej liečivé účinky proti nádche, u nás by sme ho teda mohla volať „Nádchovník“. Možno ho však skôr poznáte pod názvom Plektrant.

Rastlina je často považovaná za dvojníka mäty piepornej. Ide o aromatickú rastlinu, ktorá vonia podobne ako zmes mäty a medovky. Ak ju však doma nemáte, mali by ste si ju zaobstarať. Proti nádche a upchatým dutinám kvôli alergii totiž bojuje už aj svojou čírou prítomnosťou. Ak ju umiestnite do spálne, bude sa vám lepšie dýchať aj počas noci.

Plectranthus purpuratus
Plectranthus purpuratus Foto: Pinterest

Liečivý sirup z „nádchovníka“ na dva spôsoby

Prvou možnosťou je tzv. studená verzia

Potrebujete:

Uzatvárateľnú sklenenú nádobu

Aspoň 50 väčších lístkov rýmovníka – čím viac, tým lepšie

Cukor krupicu (podľa veľkosti pohára a množstvo listov cca 759 g až 1 kg)

Citrón, limetka, pomaranč – podľa chuti

Citrónovú šťavu

Postup:

Lístky zľahka opláchnite v studenej vode a pokrájajte na polovičky, tak dopomôžete k tomu, aby sa uvoľnilo čo najviac šťavy. Citrón, limetku alebo pomaranč (podľa chuti) dôkladne vyumývajte aj so šupkou nakrájajte na plátky. Potom už je to veľmi jednoduché, do čistého pohára striedavo vrstvite lístky, cukor, citrónovú šťavu a citrusy až kým nádoba nie je celkom plná. Len zavriete a necháte stáť za oknom.

Počas niekoľkých týždňov by ste mali pozorovať, že sa cukor rozpúšťa, podľa potreby prípadne môžete zľahka premiešať a zase utlačiť. Obsah pohára pravidelne kontrolujte, dávajte pozor, aby sa na povrchu nezačala tvoriť pleseň. Keď je obsah nádoby kompletne tekutý, sceďte cez plátno a dobre vyžmýkajte. Uchovávajte v komore. Sirup nedráždi žalúdok, pomáha uvoľniť dutiny, je neuveriteľne silný pri zápaloch hrdla, priedušiek a ďalších jesenných a zimných neduhoch. Podávajte lyžičku 3 x denne. Do čajíka, jogurtu, ovsených vločiek. Deťom veľmi chutí!

Takýto sirup vám prinesie úľavu od prechladnutia, no pomôže vám aj pri kašli a zápale hrdla. Dokáže tiež tlmiť bolesti hlavy.

Foto: Tojenapad.dobrenoviny.sk

Ak sa vám nechce čakať na studenú verziu, ktorej príprava trvá aj niekoľko týždňov a potrebujete rýchle riešenie, ktoré vás zbaví nádchy a bolestí hlavy ňou spôsobenými, existuje aj druhá varená verzia sirupu, ktorá je nemenej účinná.

Potrebujete: 

20-30 lístkov rýmovníka

Citrón, limetku alebo pomaranč - znova podľa toho, čo vám chutí

Cukor krupica (cca 1 kg)

Vodu

Postup: 

Deň predtým, ako sa pustíte do samotného varenia je potrebné si pripraviť odvar. Neumyté lístky rýmovníka spolu s plátkami dobre očisteného citróna (či iného citrusu podľa vašej voľby) vložte do hrnca a zalejte horúcou vodou tak, aby boli všetky suroviny ponorené. Priklopte pokrievkou a nechajte odstáť. Na ďalší deň preceďte cez husté sitko a scedený odvar priveďte do varu

Stlmte plameň a opatrne prisypte cukor. Varte za občasného miešania na miernom ohni, až pokým sirup nedostane medený odtieň a nezačne pomaly hustnúť. Varenie sa vám spočiatku môže zdať nekonečné, ale hneď, ako sa vyvarí hlavný diel vody, ide všetko veľmi rýchlo. Preto od varenia neodchádzajte a dávajte pozor, aby sirup nezačal peniť a nepretiekol.

Správnu konzistenciu sirupu vyskúšate jednoducho tak, že lyžičkou odoberiete malé množstvo sirupu na tanierik. Ak kvapka sirupu drží tvar a nerozteká sa, je najvyšší čas sirup odstaviť od ohňa. Potom, ako vychladne, sa pripravte na to, že poriadne zhustne. Preto, kým je sirup ešte teplý, naplňte ním fľašky či iné nádoby, pevne uzatvorte a otočte dnom navrch. Skladujte na chladnom a tmavom mieste.

Ilustračné foto

Ilustračné foto Foto: Maxpixel

Pomôže nielen s nádchou

Výluh z tejto nenápadnej rastlinky dokáže pomôcť aj pri liečbe drobných poranení kože, popálenín alebo kožných infekcií, alebo ak chcete, aby sa vám rýchlejšie zahojili jazvy a modriny. Pomáha tiež zmierniť príznaky reumy a blahodárne pôsobí aj na znižovanie krvného tlak či cholesterolu. Prospieva srdcu a dokonca pomáha odstraňovať ľadvinové a žlčové kamene.

Ak túto rastlinku doma nemáte, máme pre vás dobrú správu. Rozmnožuje sa veľmi jednoducho, stačí na to odrezok, ktorý necháte zakoreniť vo vode alebo zasadíte priamo do substrátu.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?