Dobré noviny
Invazívne lienky z Ázie vám zničia fasádu a zaplnia domovy. Poznáme jednoduchý trik, ako sa ich zbavíte
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Invazívne lienky z Ázie vám zničia fasádu a zaplnia domovy. Poznáme jednoduchý trik, ako sa ich zbavíte

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: imgur

Prišlo babie leto a spolu s ním aj húfy lienok, ktoré sa začínajú tlačiť do bytov. Existuje riešenie, ktoré im ani trochu nebude voňať. Mali by ste ho vyskúšať aj vy.

BRATISLAVA 19. októbra - Lienky kedysi patrili k obľúbeným stvoreniam, a tie naše sedembodkové nimi stále sú. Tie však pomaly ani nevidno, keďže domácnosti po celom Slovensku aj tento rok obsadili invazívne lienky z Ázie.

Ide to aj bez chémie

Do Európy sa dostali síce ešte v 80. až 90. rokoch, no posledných niekoľko rokov už hromadne okupujú aj steny a okná našich domov. Existuje jedna vec, ktorú však nemôžu ani cítiť a poľahky ich odoženiete. Navyše ani nemusíte kupovať žiadne chemické prípravky!

Na stenách zanechávajú škvrny

Tieto lienky sú oproti lienke sedembodkovej menej červené a sfarbené sú skôr do oranžova alebo do čierna. Na krovkách nesú pokojne aj 20 bodiek a najmä takto uprostred októbra sa začínajú tlačiť do bytov cez okná či aj cez tie najmenšie škáry. Problém spočíva v tom, že tieto lienky vypúšťajú páchnucu žltú obrannú tekutinu a dokážu znečistiť miesta, na ktorých sú prilepené.

Lienky obsadzujú steny, škáry a okná.
Lienky sa v týchto dňoch vyhrievajú na slnku, ale tlačia sa aj do bytov. Foto: Flickr

Okrem zápachu však dokážu aj pohrýzť človeka podobne ako mravce. Pre bežného človeka však nie sú nebezpečné, no u citlivých ľudí môžu vyvolať alergie, ktoré sa môžu prejaviť podráždením pokožky, preto po prípadnom kontakte s nimi si určite nezabudnite dôkladne umyť ruky.

Ako s nimi zatočiť?

Niektorí tieto „cudzie“ lienky zbierajú, zmetajú, vysávajú alebo skúšajú mydlovú pascu. Nič však nefunguje účinne a trvalo. Môžete však vyskúšať niečo lepšie. Proti lienkam by mal fungovať obyčajný gáfor. Vo forme éterického oleja má veľmi intenzívnu vôňu, ktorá sa lienkam nepozdáva. Stačí nakvapkať do fľaše asi dvadsať či tridsať kvapiek, zmiešať s vodou a nastriekať na miesta, kde sa lienky zdržujú, či už je to okolie okien alebo dverí. Potom postrek môžete nechať pôsobiť a po lienkach nebude ani stopy.

Vyskúšať môžete aj ďalšie tipy

Lienky neznášajú vôňu citrusov – na balkón alebo terasu dajte sviečku s vôňou citrusov, pomôže aj postrek pripravený z vody a citrusového esenciálneho oleja.

Lienkam nevonia ani mäta, preto môžete vyskúšať aj postrek z mätového esenciálneho oleja a vody.
Lienkam nevonia ani mäta, preto môžete vyskúšať aj postrek z mätového esenciálneho oleja a vody. Foto: Pixabay

Mätový postrek – zmiešajte vodu s niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja a miesta na ktorých sa lienky zdržujú jednoducho touto zmesou postriekajte.

Octový postrek – ocot zmiešajte s vodou (1:1) a nastriekajte na miesta, kde sa lienky zhromažďujú.

Rovnako, ako vôňu citrusov neznášajú lienky aj vôňu moruše. Ak nájdete sviečku s vôňou moruše, rozhodne vám v boji proti lienkam jej vôňa pomôže.

Okrem toho vám pomôžu sieťky na oknách a ak máte škáry v stenách, mali by ste ich vyplniť.

Už ste čítali?