Dobré noviny
Predsedom Rady pre štátnu službu sa stal Pavol Tkáč
TASR
TASR

Predsedom Rady pre štátnu službu sa stal Pavol Tkáč

Parlament, archívne foto
Parlament, archívne foto — Foto: TASR/Jakub Kotian

Zriadenie rady priniesol zákon o štátnej službe, ktorý sľubuje odpolitizovanú štátnu správu. Právnu normu vypracoval Úrad vlády SR.

Bratislava 19. októbra (TASR) - Predsedom novej Rady pre štátnu službu sa stal Pavol Tkáč, ktorého do rady nominoval Výbor NR SR pre sociálne veci. Rozhodli o tom vo štvrtok poslanci NR SR v tajnej voľbe. Tkáč získal 55 hlasov od 105 prítomných poslancov.

Plénum ešte 12. októbra zvolilo päticu členov novovzniknutej Rady pre štátnu službu. Okrem Tkáča sa jej členmi stali Daniela Zemanovičová (nominantka verejnej ochrankyne práv), Ľuboš Pastor (navrhol ho predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR), Ctibor Košťál (nominant predsedu Rady vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie) a Anna Ištoková. Predsedu rady vyberali poslanci práve z tejto pätice.

Funkčné obdobie členov rady je sedem rokov a začne plynúť 1. januára 2018. Za člena rady je možné zvoliť štátneho občana Slovenskej republiky, ktorý má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, dosiahol vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, získal náležité odborné vedomosti a skúsenosti v oblasti štátnej služby a je bezúhonný.

Zriadenie rady priniesol zákon o štátnej službe, ktorý sľubuje odpolitizovanú štátnu správu. Právnu normu vypracoval Úrad vlády SR, pričom zákon nahrádza doterajšiu úpravu štátnozamestnaneckých vzťahov z roku 2009, ktorá bola novelizovaná 21-krát.

Princípy štátnej služby majú vymedzovať prijímanie štátnych zamestnancov, stabilitu ich štátnozamestnaneckého pomeru, kariérny rast, hodnotenie výkonností a tiež odmeňovanie. V porovnaní s doterajšími princípmi sa ich počet rozšíril zo šesť na deväť a boli podrobnejšie rozpracované. Ide o princíp politickej neutrality, zákonnosti transparentného zamestnávania, efektívneho riadenia štátnych zamestnancov, nestrannosti, profesionality, transparentného a rovnakého odmeňovania, stability a rovnakého zaobchádzania.

Štátni zamestnanci budú po novom tiež prechádzať pravidelným služobným hodnotením. Zavádzajú sa aj zásady ich vzdelávania, ktoré má byť systémové, flexibilné, hospodárne a účelné. Tiež inštitút mentora, ktorý by mal takisto prispieť k vyššej kvalite úrovne vzdelávania.

Už ste čítali?