Dobré noviny
Briti vedia, čo je dobré! O slovenských ručne robených husliach píšu tak dojemne, že dostanete chuť prihlásiť sa na hodiny hudby
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Briti vedia, čo je dobré! O slovenských ručne robených husliach píšu tak dojemne, že dostanete chuť prihlásiť sa na hodiny hudby

Ján Nemček vlastnoručne vyrába husle, ktoré zaujali aj v Británii.
Ján Nemček vlastnoručne vyrába husle, ktoré zaujali aj v Británii. — Foto: TASR/AP

Husle, ktoré vznikajú pod rukami pána Nemčeka, sú majstrovskými dielami. Zaujal nimi aj vo svete.

BRATISLAVA/BELEHRAD 19. októbra - Majstrovské kúsky, ktoré vyrába Ján Nemček, sú skutočným unikátom. Svedčí o tom aj fakt, že zaujali známy britský denník Daily Mail, ktorý bežne o takom niečom nepíše.

Vrátil sa k tradícii starých majstrov

V malej srbskej dedinke Kovačica vznikajú pod rukami šikovného pána Nemčeka husle, ktoré vyrába tak, ako to robili kedysi starí majstri. Bez strojov, iba vlastnými rukami a jednoduchými nástrojmi. A hlavne s láskou, čo je aj vidieť. Keď pán Nemček chytí do rúk kus dreva a začne ho pomaly a trpezlivo opracovávať, jeho pohľad razom zmäkne, uviedol portál Daily Mail. Vďaka jeho tradičnej ručnej výrobe sú každé jedny husle jedinečné.

Už pri vstupe do domu pána Nemčeka by na vás dýchla čarovná atmosféra. Jeho dielňa je plná dreva a umenia, na stenách visia hotové husle všetkých veľkostí. Čo sa týka ich výroby, pán Nemček si robí všetko sám.

Pán Nemček si výrobu huslí zamiloval.
Pán Nemček si výrobu huslí zamiloval. Foto: TASR/AP

Najskôr si vyberie v lese drevo, potom ho doma vysuší a rozreže na menšie kúsky, z ktorých potom môže vyrábať husle. Hovorí, že kým vyrobí jedny husle, trvá mu to asi 200 hodín. „Pri testovaní ich zvuku si Nemček zatvára oči a jemne zaklope na rezonujúce telo huslí. Čím staršie je drevo, tým lepšie, hovorí, preto s vekom sa stáva ľahším a melodickejším,“ uvádza Daily Mail.

Galéria

Galéria

Husle sú láska na celý život

Remeslu sa pán Nemček priučil od svojho otca a nezabudol ani na svojho syna, ktorému rodinné znalosti odovzdal. Sám pritom tvrdí, že „keď raz niekto začne s výrobou huslí, pokračuje v tom až do konca života.“ A hoci pán Nemček žije v srbskej dedinke Kovačica, v ktorej je veľká komunita zahraničných Slovákov, stále sa vracia aj na Slovensko, kde žili jeho predkovia. „Výrobu huslí vyučuje aj na Slovensku, kde každý z jeho 65 žiakov vyrobil aspoň jedny husle,“ zistil Daily Mail.

Remeslu výroby huslí sa pán Nemček naučil od svojho otca.
Remeslu výroby huslí sa pán Nemček naučil od svojho otca. Foto: TASR/AP

Navštevujú ho zvedavci zďaleka

V súčasnosti majú husle slovenského majstra podľa Daily Mailu veľmi dobrú reputáciu a na trhu sú veľmi cenené. Mnohí ľudia dokonca prichádzajú za ním do jeho dielne iba aby zistili, ako husle vyrába. Okrem výroby nových huslí však aj renovuje staré husle. Jeho obľúbené sú husle z Prahy, o ktorých prezradil, že môžu byť staré aj 500 rokov.

Už ste čítali?