Dobré noviny
V boji proti daňovým únikom pomáha medzinárodná výmena informácií
TASR
TASR

V boji proti daňovým únikom pomáha medzinárodná výmena informácií

— Foto: TASR/Martin Baumann

Znamená to, že napríklad cyperské banky poskytnú informácie tamojšej finančnej správe o účtoch slovenských rezidentov na Cypre. Následne poskytne tieto informácie slovenskej strane.

Bratislava 18. októbra (TASR) – Finančná správa (FS) má k dispozícii nový nástroj, ktorý jej pomôže v boji proti daňovým únikom. Od 30. septembra tohto roku totiž začala podľa prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho fungovať medzinárodná výmena informácií.

"V praxi to znamená, že napríklad cyperské banky poskytnú informácie cyperskej finančnej správe o účtoch slovenských rezidentoch na Cypre a následne cyperská finančná správa poskytne tieto informácie slovenskej finančnej správe," opísal Imrecze na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Slovenská finančná správa tak môže podľa jeho slov porovnať tieto informácie s daňovými priznaniami príslušných osôb alebo firiem. "Je to analytický vstup pre potenciálne daňové kontroly a analytický vstup pre porovnávanie toho, čo je uvedené v daňovom priznaní, ktoré podal subjekt na Slovensku," dodal šéf finančnej správy.

Je to podľa neho prvý míľnik, nastala prvá globálna výmena informácií. Sú do nej zapojené štáty EÚ, OECD a USA. Do výmeny sa však napríklad nezapojili krajiny ako Lichtenštajnsko, Monako či Singapur.

Samozrejme, výmena informácií platí podľa Imreczeho aj opačne. Teda slovenské banky poskytnú informácie slovenskej finančnej správe o rezidentoch iných krajín a následne ich slovenská finančná správa poskytne finančným správam ostatných krajín. V rámci informácií sa vymenia údaje o tom, kto je majiteľ účtu, číslo účtu a zostatok na účte.

"Je to automatická výmena informácií. To znamená, je na to informatické prostredie, ktoré automatickú výmenu informácií umožňuje," dodal Imrecze.

Podľa štátnej tajomníčky ministerstva financií Dany Meager pomôže takýto nástroj aj zvyšovaniu bezpečnosti v krajinách. Na pozadí daňových podvodov stoja totiž podľa nej transakcie, ktorými sa z väčšej časti financujú nelegálne aktivity. "Úspech v boji proti daňovým podvodom v oblasti priamych daní priamo podporuje zvyšovanie bezpečnosti vo všetkých našich krajinách," uviedla Meager.

Práve takéto opatrenia sú podľa finančnej správy súčasťou akčného plánu OECD známeho ako BEPS (Base Erosion and Profit Shifting – akčný plán boja proti znižovaniu základu dane a presúvaniu ziskov). O jednotlivých opatreniach tohto akčného plánu rokovali dnes v Bratislave na 3. regionálnom stretnutí inkluzívneho rámca BEPS krajín východnej Európy a Strednej Ázie zástupcovia delegátov daňových správ z krajín EÚ a OECD či podnikateľskej verejnosti.

Stretnutie organizovali medzinárodné organizácie OECD a IOTA v spolupráci so slovenskou finančnou správou a Ministerstvom financií SR. Na treťom regionálnom stretnutí sa okrem štátnej tajomníčky Meager a prezidenta finančnej správy Imreczeho zúčastnili aj výkonný tajomník IOTA Miguel Silva Pinto, koordinátor BEPS pre OECD Valerio Barbantini a aj zástupcovia Medzinárodného menového fondu a OSN.

Už ste čítali?