Dobré noviny
Najlepšie cvičenie podľa vedca z Harvardu. Dobrá správa pre všetkých, ktorí nenávidia beh
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Najlepšie cvičenie podľa vedca z Harvardu. Dobrá správa pre všetkých, ktorí nenávidia beh

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: Pixabay.com

Cvičenie a pravidelný pohyb by mal byť súčasťou života každého človeka. Presvedčenie o tom, že pre zdravie je veľmi prospešný beh, je podľa názoru profesora z Harvardu mýtus.

CAMBRIDGE 18. október - Dr. I-Min Lee pôsobí ako profesor medicíny na Harvardskej lekárskej fakulte. Jeho názor týkajúci sa obľúbeného a vyhľadávaného behu, je jednoznačný. Podľa jeho slov beh na dlhé vzdialenosti zaťažuje kĺby a tráviaci systém. V krátkych bodoch predstavil päť iných alternatív v cvičení. Medzi ich výhody patrí strata telesnej hmotnosti, budovanie svalov, posilnenie srdca a mozgu, a posilnenie kostí. Toto všetko dosiahnete bez toho, aby ste museli docieliť maratónovú cieľovú čiaru.

Plávanie

Podľa názoru Dr. Leeho je plávanie dokonalým tréningom. Pri ňom totiž človek zapája všetky svaly na tele. Pravidelné plávanie po dobu 30 až 45 minút vám poskytne aeróbny tréning, ktorý je spojený so zvýšením tepovej frekvencie. To zapríčiňuje zlepšenie vášho srdcového zdravia. Taktiež pomáha aj mozgu, chráni ho pred následkami pribúdajúceho veku.

Ďalším pozitívom je, že voda nadľahčuje a tak nezaťažujeme svoje kĺby. „Plávanie je dobre pre jedincov s artritídou,“ vysvetlil Lee. Pravidelné plávanie ďalej znižuje riziko chronických ochorení, ako sú srdcové choroby, cukrovka typu 2 a mŕtvica. Zvyšuje náladu a vašu váhu udržíte pod kontrolou.

Tai Chi

Ide o cvičenie, ktoré v sebe kombinuje hlboké dýchanie, relaxáciu a plynulé pohyby. Pochádza z 13. storočia a pôvodne bolo vymyslené, ako bojové umenie v Číne. Je prístupné každému, bez ohľadu na vek alebo fyzickú úroveň. „Tai chi je obzvlášť dobré pre starších ľudí, pretože rovnováha je v živote veľmi dôležitá a zvyšujúcim sa vekom ju ľudia pomaly strácajú,“ povedal Lee.

Výskum ukázal, že toto cvičenie dokáže pomôcť ľuďom od 65 rokov a vyššie znížiť stres, zlepšiť držanie tela, rovnováhu, celkovú mobilitu a zvýšiť svalovú silu v nohách.

Silový tréning

Pri tomto type cvičenia môžete využívať vlastnú váhu, závažie alebo činky. Odborníci chvália tento typ cvičenia ako skvelý nástroj pri znižovaní telesného tuku a naberaní svalovej hmoty. Vykonávaním silových tréningov posilňujete aj kosti a rozbiehate metabolizmus. Tento druh cvičenia znižuje príznaky chronických ochorení, ako je artritída, bolesti chrbta, obezita, srdcové choroby, depresia a diabetes.

Chôdza

Môže to znieť neuveriteľne, ale chôdza vykonávaná aj len v malých množstvách no pravidelne, prináša zázraky. Odborníci zistili, že krátkou prechádzkou každý deň si dokážeme predĺžiť život. Výsledky poukázali aj na to, že pravidelná chôdza pomáha aj pri depresiách.

Kegelové cvičenie

Ide o cvičenie, ktoré je prospešné pre mužov aj ženy. Pomáha predchádzať alebo kontrolovať inkontinenciu a iné problémy s panvovým dnom. Existuje totiž množstvo faktorov, ktoré oslabujú tieto svaly, vrátane tehotenstva, pôrodu, chirurgických zákrokov, starnutia a nadváhy. 

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?