Dobré noviny
Slovenská mamička mala dosť tabletov a mobilov, a tak svojim deťom vytvorila unikátnu hru. Mobil do ruky dnes už nechytia
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Slovenská mamička mala dosť tabletov a mobilov, a tak svojim deťom vytvorila unikátnu hru. Mobil do ruky dnes už nechytia

Natália Hamaríková vytvorila kreatívnu stavebnicu pre deti.
Natália Hamaríková vytvorila kreatívnu stavebnicu pre deti. — Foto: Koláž DN/Archív NH/Marián Svítek

Slovenka vytvorila kreatívnu hru pre deti, ktorá je taká jednoduchá, že v dnešnom modernom svete na ne pôsobí až exoticky. Chce im dopriať krásne a tvorivé detstvo.

BRATISLAVA 18. októbra - Keď si spomeniete na svoje detstvo, žiadne mobily, tablety či počítače sme nemali. Väčšina dnešných detí však najradšej trávi voľný čas takto. To, že sa môžu zabaviť aj inak, sa rozhodla dokázať aj Slovenka Natália Hamaríková, ktorá sama pre deti vytvorila zaujímavú stavebnicu, ktorá ich môže od hier v mobile odlákať.

Materská dovolenka nie je žiadna dovolenka

Keď bola na materskej dovolenke, bol to podľa nej 24-hodinový kolotoč, ktorý mal od dovolenky naozaj ďaleko, a mnohé mamičky jej určite dajú za pravdu. O tom, že by mala vtedy dlhú chvíľu, naozaj nemohla byť reč. „Žartom som však tvrdila, že pokiaľ sa má venovať žena po materskej niečomu, čomu najviac rozumie, tak to môže byť len niečo súvisiace s deťmi,“ prezradila Natália v rozhovore pre Dobré noviny. A presne to sa stalo aj v jej prípade.

Natália sama vytvorila jednoduchú hru, ktorá dokáže deti zaujať viac ako tablet.
Natália sama vytvorila jednoduchú hru, ktorá dokáže deti zaujať viac ako tablet. Foto: Marián Svítek

O niekoľko rokov neskôr Natália vytvorila hračku, z ktorej sú nadšené nielen deti, ale aj pedagógovia a psychológovia. Dokonca je aj predmetom výskumu. „Ako bývalej ‚finančáčke‘ mi ani len na um nezišlo, že sama vytvorím detskú kreatívnu stavebnicu,“ vyjadrila sa.

Návrat to detstva, aké sme mali my

Myšlienka vytvoriť niečo takéto sa zrodila spontánne práve v momente, keď Natália nadobudla pocit, že im doma moderné technológie začali prerastať cez hlavu. „Stavila som na návrat k zábave, ktorej sme sa venovali my ako deti. Nič zložité a veľmi tvorivé,“ povedala. Hneď si spomenula na to, ako na výtvarnej výchove ešte ako dieťa zlepovala škatuľky zo zubnej pasty a mydiel. Hoci výsledok nebol ideálny, vždy vzniklo niečo zaujímavé, a to ju inšpirovalo aj pri vytváraní jej stavebnice, ktorá dostala názov IKAMIGO.

Pri tejto hre sa dospelým vybavia spomienky na detstvo.
Pri tejto hre sa dospelým vybavia spomienky na detstvo. Foto: Archív NH

Vie, ako odlákať deti od tabletov a mobilov

Stavebnicu považuje za svoj malý protest proti času, ktorý deti nadmerne trávia s telefónmi a tabletmi v rukách. Sama má dve deti, a tak presne vie, o čom hovorí. „Aj ja som doma musela zaviesť prísne pravidlá. Zistila som, že nestačí deťom len technológie obmedziť. Rovnako dôležité je na začiatku im ponúknuť aj alternatívnu činnosť, ktorá ich zaujme,“ vysvetlila pre Dobré noviny, ako nápad vznikol. Rodičia sú pritom podľa nej tí, ktorí tvoria deťom program.

Deti zaujímajú aj iné hry, ako tie na tabletoch, ale treba im ich ponúknuť.
Deti zaujímajú aj iné hry, ako tie na tabletoch, ale treba im ich ponúknuť. Foto: Flickr

Detská fantázia nepozná hranice, ak ju neobmedzíte

Stavebnica, ktorú vytvorila, deti nepotrebujú nič iné, okrem vlastných rúk a fantázie. „Úlohou dieťaťa je vytvarovať z 2D zlisovaných bielych ‚papierových‘ škatuliek 3D krabičky, následne ich navzájom pospájať samolepiacimi suchými zipsami do ľubovoľného objektu podľa vlastných predstáv. Nakoniec ho môžu vyzdobiť alebo vymaľovať,“ opísala nám hračku Natália.

Dieťa má stovku bielych škatuliek rôznych veľkostí, z ktorých sa dá vytvoriť takmer čokoľvek. „Deti postavili mini panáčikov, ale tiež dvojmetrového krásneho krokodíla alebo maxi robota,“ vymenovala hneď niekoľko príkladov.

Deti môžu biele škatuľky vymaľovať podľa vlastných predstáv.
Deti môžu biele škatuľky vymaľovať podľa vlastných predstáv. Foto: Archív NH

Počas minulého roka Natália dokonca občas stavebnicu doniesla aj deťom do škôl a škôlok. Ak však doniesla na ukážku poskladaného psíka, polovica detí sa neunúvala premýšľať nad tým, čo vytvorí a automaticky okopírovala psíka. Preto už radšej nedáva deťom žiadne ukážky, ktoré by ich iba obmedzovali. Až potom začínajú vznikať skutočne zaujímavé veci: „rôzne zvieratká od mravcov, cez papagájov až po vysoké žirafy alebo sídliská, kostol, obchodný dom, autá, tanky, rôzne postavičky, akváriá až po robotickú rukavicu, či ‚jet pack‘, ktorý si desaťroční chlapci nalepili na chrbát a hrali sa na super agentov,“ doplnila.

Deti si stavebnicu veľmi obľúbili.
Deti si stavebnicu veľmi obľúbili. Foto: Marián Svítek

Pre deti je to exotika

Stavebnica rozvíja nielen tvorivosť, ale aj priestorovú predstavivosť a jemnú motoriku. „Je úžasné sledovať vývoj v ich myslení,“ povedala Natália. Deti sa pritom učia aj to, ako v reálnom živote fungujú fyzikálne zákony. Tým, aká je hra jednoduchá, na deti pôsobí až exoticky. „Nie je to farebný plast, nesvieti, nevydáva zvuky,“ opísala jej rozdiely v rozhovore pre Dobré noviny Natália. Deti pri nej dokonca vydržia poriadne dlho, až sa sami rodičia čudujú a ďakujú je za to, že dokázala na taký dlhý čas udržať ich pozornosť pri jednej hre.

Galéria

Galéria

Už ste čítali?