Dobré noviny
Aj vás trápi vypadávanie vlasov na jeseň? Čitateľky Dobrých novín vám poradia, čo zabralo im
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Aj vás trápi vypadávanie vlasov na jeseň? Čitateľky Dobrých novín vám poradia, čo zabralo im

Ilustračná foto
Ilustračná foto — Foto: pixabay

Jedným z najčastejších problémov žien aj mužov, je nadmerné vypadávanie vlasov. Dennodenný boj a trápenie má rôzne príčiny. Poznáte ich? Toto by vašej zúfalej situácii malo pomôcť.

Nadmerná strata vlasov sa týka mužov aj žien v rôznom veku. Ide síce o prirodzenú a bežnú súčasť vlasového cyklu, no nadmerné vypadávanie v mnohých prípadoch negatívne ovplyvňuje sebavedomie a sociálny život.

Vedeli ste, že na hlave priemerného dospelého človeka je približne 100 000 až 200 000 vlasov. Jeden vlas rastie 3 až 5 rokov, po uplynutí tohto obdobia nastáva fáza pokoja a potom vlas vypadne. Denne nám vypadne v priemere 50 až 100 vlasov. V rastovej fáze sa nachádza približne až 90% vlasov, z toho každý narastie za mesiac o 1 centimeter. Čomu sa niet čudovať je, že najrýchlejšie rastú vlasy v lete a najpomalšie v zime.

Vypadávanie vlasov je ovplyvnené vnútornými aj vonkajšími faktormi

Za problémami s nadmernou stratou vlasov stojí viacero príčin. Dedičnosť a genetika sa ani v tejto nepríjemnej a nežiadúcej veci nedajú vynechať. U žien sú častým dôvodom aj hormonálne zmeny. Choroba štítnej žľazy, choroba obličiek a kožné choroby. Faktor ako dlhodobý stres alebo nárazové vystavenie sa stresu, či prežitie traumy, sú taktiež jednou s hrozieb. Nedostatok minerálov a vitamínov. Radiácia a chemoterapia. Psychické a sociálne faktory a nakoniec vek. Je totiž prirodzené, že s narastajúcim vekom automaticky klesá počet vlasových folikulov.

Foto: Pixabay

Správna starostlivosť

Existuje mnoho teórií ako sa správne starať o vlasy. Čo dodržiavať, podľa akých postupov sa riadiť. Správna starostlivosť ale nespočíva len v umývaní a česaní. Nemalo by sa zabúdať, že pokožka hlavy by mala mať dostatočný prísun kyslíka a svetla. Pri umývaní vlasov je potrebné dbať na spôsob a kvalitu šampónu. Najlepším riešením sú výrobky bez chemického zloženia. Čo sa týka používania fénu, vyhnite sa mu. Nie je nad prirodzené vysušenie.

Vyživujúce zábaly a masáž

Ruku na srdce, koľko žien si pravidelne robí vlasové zábaly? Vlasové zábaly a vlasová výživa bohatá na vitamíny a minerály sú pritom veľmi dôležité a prospešné. A ešte jedna vec, ktorá je nie len podporujúca ale aj príjemná, je masáž pokožky hlavy. Povzbudzuje krvný obeh a uvoľňuje stres, ktorý ako sme spomínali môže prispievať k vypadávaniu vlasov.

Rady našich čitateliek

Množstvo našich čitateliek má pozitívne skúsenosti so šampónmi, ktoré obsahujú chinín či žihľavu. Taktiež môžete skúsiť aj odvar z rozmarínu a šalvie. Príprava je rýchla a nenáročná. Hrsť byliniek vložíte do vriacej vody a necháte päť minút povariť. Zlejete a hotový odvar vlejete do akejkoľvek nádobky. Po každom umytí vlasov, nalejte pripravený odvar do dlane a vmasírujte do vlasovej pokožky a korienkov. O vaječných bielkoch určite počul každý. Obľúbené bielka zmiešajte s medom a vmasírujte do hlavy. Po pol hodine dôkladne opláchnite šetrným šampónom. 

Už ste čítali?