Dobré noviny
SZŠ na Moyzesovej ulici v Košiciach eviduje vysoký záujem o štúdium
TASR
TASR

SZŠ na Moyzesovej ulici v Košiciach eviduje vysoký záujem o štúdium

Na snímke Stredná zdravotnícka škola na Moyzesovej ulici v Košiciach 16. októbra 2017.
Na snímke Stredná zdravotnícka škola na Moyzesovej ulici v Košiciach 16. októbra 2017. — Foto: TASR - Milan Kapusta

V súčasnosti majú na škole viacero odborov: farmaceutický laborant, zdravotnícky laborant, asistent výživy, očný optik alebo zubný asistent.

Košice 16. októbra (TASR) – Stredná zdravotnícka škola na Moyzesovej ulici v Košiciach počas svojej histórie vychovala množstvo zdravotných sestier, detských sestier, farmaceutických a zdravotníckych laborantov, ako aj rehabilitačných pracovníkov. Škola, ktorá vznikla v roku 1949, sídlila pôvodne v dvoch budovách.

"V roku 1988 sa rozdelila na dve samostatné zdravotnícke školy. Jedna s klinickými odbormi ostala na Kukučínovej ulici a naša Stredná zdravotnícka škola na Moyzesovej ulici pripravuje stredných zdravotníckych pracovníkov s medicínsko-technickým zameraním," uviedla pre TASR riaditeľka školy Viera Rusinková.

V súčasnosti majú na škole odbory farmaceutický laborant, zdravotnícky laborant, asistent výživy, očný optik, zubný asistent, pomaturitné kvalifikačné štúdium zubný technik, očný optik a vyššie odborné štúdium diplomovaný rádiologický asistent a diplomovaný optometrista.

Jednotlivé študijné odbory prešli počas histórie viacerými zmenami. "Napríklad zdravotnícky laborant, keďže diagnostická technika sa neustále zdokonaľuje, automatizuje a modernizuje, požiadavky na kompetencie absolventa študijného odboru v dnešnej dobe sú úplne iné, ako boli pred 30 rokmi. Zdravotnícky laborant musí byť jazykovo zdatný a musí mať aj určité zručnosti a vedomosti technického charakteru, pretože napríklad pri vyšetrení krvi a moču sa dnes používajú moderné diagnostické prístroje," vysvetlila Rusinková.

Galéria

Galéria

Záujem o štúdium na škole prevyšuje podľa jej slov kapacity. "Záujem o zdravotnícke školy ešte v predchádzajúcom období bol dosť vysoký. Po revolúcii v roku 1989 mierne poklesol, lebo väčšina študentov išla študovať na obchodné akadémie. To bola taká móda. Nemali záujem o zdravotníctvo. Ale postupom rokov sa to všetko otočilo a záujem o našu školu je veľký," doplnila Rusinková.

"Najväčší záujem je o odbor zubný asistent, kde máme aj trojnásobný počet uchádzačov, a odbory farmaceutický laborant a zdravotnícky laborant," dodala riaditeľka školy.

Študenti SZŠ na Moyzesovej ulici vyrábajú zuby i klasickou metódou

Napriek technickému pokroku v zdravotníctve sa študenti Strednej zdravotníckej školy na Moyzesovej ulici v Košiciach učia i tradičným postupom. Ide o budúcich zubných technikov a zubných asistentov.

"Najprv musia zvládnuť klasické metódy, až potom môžu prejsť na metódy využívajúce najmodernejšie technológie. Tvary zubov, ich veľkosti a farba, to sa nedá hneď zvládnuť digitálne. Žiaci sa musia naučiť vidieť zuby, ich tvar a veľkosť tradičným spôsobom," uviedla pre TASR vedúca predmetovej komisie a garant odboru zubný technik v pomaturitnej forme štúdia Alena Kužmová. Ako povedala, digitálne technológie vedia zvládnuť určité konštrukcie, ale konečnú bodku za zubnou náhradou musí dať zubný technik. "Je to vlastne jeho podpis," doplnila Kužmová.

Štvorročný odbor zubný asistent je podľa riaditeľky školy Viery Rusinkovej staronový. "Je to bývalá zubná inštrumentárka. Tento odbor končil asi v 70. rokoch a prácu sestričky u zubného lekára pri kresle nahrádzali absolventi odboru zdravotná sestra. Ukázalo sa, že je lepšie, ak sa odbor bude revitalizovať a opäť sa dostane do praxe, pretože po ukončení štúdia tohto odboru sú zubní asistenti pripravení hneď na prácu pri zubárskom kresle. V školskom roku 2017/2018 budeme mať prvých maturantov v tomto odbore," priblížila. Na škole študujú prevažne dievčatá, ale v každom odbore sa podľa jej slov nájdu medzi študentmi aj chlapci.

"Čo sa týka študijných odborov, škola pokrýva potreby trhu práce Košického a Prešovského kraja. V prípade študijného odboru diplomovaný rádiologický asistent, očný optik a asistent výživy, má širšiu pôsobnosť a v prípade odboru zubný technik pokrýva dokonca potreby celého Slovenska," dodala Rusinková.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?