Dobré noviny
Reuma je už v každej tretej slovenskej rodine: Jej príznaky sú na začiatku veľmi nenápadné, nemáte ich tiež?
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Reuma je už v každej tretej slovenskej rodine: Jej príznaky sú na začiatku veľmi nenápadné, nemáte ich tiež?

Je zákerná, no dá sa proti nej bojovať. Reumatizmus netrápi len seniorov. Na našej planéte žijú stovky miliónov ľudí trpiacich týmto ochorením. Poznáme príznaky, ktoré vás môžu zachrániť.

BRATISLAVA 14. október - Na planéte Zem žije až 350 miliónov ľudí trpiacich reumou. Je to zákerné ochorenie, ktoré nepostihuje iba starých ľudí. Mladým sa žiaľ tiež nevyhýba. Ide o jednu z najrozšírenejších chorôb. Ľudia, ktorých táto zákerná choroba napadla, trpia veľkými bolesťami. „Pacient s reumatickým ochorením sa nachádza v každej tretej slovenskej rodine,“ informovala o stave na Slovensku Jana Dobšovičová Černáková, predsedníčka Ligy proti reumatizmu SR.

Prejavy

Reuma sa prejavuje najmä na prstoch rúk, nôh a aj na zápästí. Nie každý vie, že reuma je všeobecný pojem pre rôzne ochorenia postihujúce náš pohybový aparát. Zasahuje kĺby, svaly, šľachy, mäkké tkanivá a dokonca aj vnútorné orgány. Do skupiny reumatických ochorení patrí viac ako 150 druhov reumy, ktoré sa delia do 4 skupín. Zápalové ochorenie, ochorenie opotrebovaním, ochorenie vnútorných orgánov a iné, ako napríklad dna.

Príznaky

Najčastejšími príznakmi, ktoré netreba zanedbať a ignorovať sú: Bolesti kĺbov sprevádzané teplom, začervenaním a opuchom. Neustály pocit únavy. Ranná stuhnutosť, ktorá trvá viac ako hodinu. Obmedzená pohyblivosť alebo funkcia kĺbov. Nebolestivé uzlíky pod kožou v okolí lakťov a rúk. Mierne zvýšená teplota. Strata chuti do jedla a suchosť v očiach alebo v ústach.

V prípade, že trpíte spomínanými príznakmi, bezodkladne navštívte lekára. Nezatvárajte pred zdravotnými problémami oči a uvedomte si, že je lepšie povestné "skôr ako neskoro". Reuma nie je ochorenie, ktoré sa dá vyliečiť, ale dá sa proti nemu bojovať. Preto netreba byť ľahostajný.

Prevencia existuje

Najlepšou prevenciou je začať s pohybom, ktorý posilňuje naše svalstvo už v mladom veku. Jedno si ale treba zapamätať, nemalo by ísť o aktivity, pri ktorých sa zaťažujú kĺby a a vhodné nie sú ani extrémne športy. 

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?