ŠTEFANEC: Akademická spolupráca prispieva k rozvoju energetiky
TASR
TASR

ŠTEFANEC: Akademická spolupráca prispieva k rozvoju energetiky

Slovenský europoslanec prevzal záštitu nad podujatím, ktoré pomohla pripraviť Styčná kancelária pre výskum a vývoj v Bruseli, hlavným organizátorom bola Žilinská univerzita.

Na archívnej snímke eurposlanec Ivan Štefanec. — Foto: TASR - Michal Svítok

Brusel 12. októbra (TASR) - Budúcnosť Európy v energetickej oblasti je aj v spolupráci na akademickej úrovni. Týmito slovami ocenil poslanec Európskeho parlamentu (EP) Ivan Štefanec (KDH) spoluprácu troch univerzít zo Slovenska, Českej republiky a Poľska, ktoré v stredu na pôde Stáleho zastúpenia SR pri EÚ pripravili konferenciu "Energia pre budúcnosť: Energia 4.0.".

Štefanec prevzal záštitu nad podujatím, ktoré pomohla pripraviť Styčná kancelária pre výskum a vývoj v Bruseli (SLORD), hlavným organizátorom však bola Žilinská univerzita, ktoré regionálne spolupracuje s Technickou univerzitou v Ostrave a Politechnikou Sliezskou z Gliwíc v Poľsku.

"Vítam túto iniciatívu, lebo budúcnosť Európy v energetike je v spolupráci aj na akademickej úrovni. Pre nás je to viac nových poznatkov a podnetov," priznal poslanec, ktorý sa v europarlamente zaoberá otázkami spotrebiteľov, vnútorným trhom, ale aj malými a strednými podnikmi.

Štefanec pripomenul, že Európa je stále silne závislá na dovoze energií zo zahraničia, ešte stále sa veľa energie vyrába znečisťovaním životného prostredia a veľa energie zbytočne míňame.

"Na tieto záležitosti potrebujeme odpovede aj od akademikov, aj od priemyslu a širokej verejnosti. Zbierame tieto podnety a myslím so, že projekt Energia 4.0, projekt obnoviteľných zdrojov, je najlepšou odpoveďou na zníženie našej energetickej závislosti, na jej čistejšiu výrobu a zlepšenie sa v energetickej efektívnosti," opísal situáciu poslanec.

Nové nápady podľa neho znamenajú aj nové technológie, lepšie konkurenčné prostredie aj pre malé firmy, ktoré tiež majú svoje miesto v sektore energetiky.

Štefanec v závere vyjadril nádej, že podobné konferencie pomáhajú presadzovať spoločný cieľ, ktorým je Energetická únia a na jej konci sú lepšie ceny energií pre ľudí aj pre firmy.

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…