Odborníci na časticovú fyziku prezentujú svoje zistenia v Bratislave
TASR
TASR

Odborníci na časticovú fyziku prezentujú svoje zistenia v Bratislave

Na konferencii, ktorá vyvrcholí v piatok 13. októbra, sa zúčastňuje zhruba 300 ľudí z viac ako 100 inštitúcii na svete.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Bratislava 12. októbra (TASR) – Konferencia kolaborácie Atlas, ktorá sa od pondelka 9. októbra koná v Bratislave, je najväčšou kolaboráciou časticových fyzikov na svete. Experiment Atlas skúma hlboko nepružné protón-protónové zrážky, ktoré sú zamerané na to, aby verejnosť pochopila horúcu fázu vesmíru. Ide teda o zrážky, ktoré sa dejú na malých vzdialenostiach. Pre TASR to uviedol vedúci katedry jadrovej fyziky a biofyziky Univerzity Komenského v Bratislave Stanislav Tokár.

"Zmyslom je pochopiť fázy, ktoré prebiehali v ranej fáze vesmíru, prečo prišlo k asymetrii medzi časticami a antičasticami," uviedol Tokár. Súčasťou projektu Atlas na Slovensku sú dve hlavné inštitúcie, a to Komenského univerzita v Bratislave a Slovenská akadémia vied prostredníctvom Ústavu experimentálnej fyziky v Košiciach. "Slováci v rámci Atlasu udržiavajú experimentálne zariadenia. Bratislava má na starosti hadrónový kalorimeter, ktorým sa merajú energie častíc. Sme zodpovední za kontrolu kvality dát. Košice zas pracujú na liquid argon kalorimetrii," priblížil Tokár. Okrem toho sa Slováci zaoberajú aj fyzikou top kvarku.

Na konferencii sa zúčastňuje zhruba 300 ľudí z celkového počtu približne 3000 členov kolaborácie z viac ako 100 inštitúcii na svete. Doterajším veľkým úspechom projektu je experimentálny objav Higgsovho bozónu, ktorý je zameraný na skúmanie fundamentálnych prírodných zákonov sveta vrátane záhad pôvodu a evolúcie vesmíru.

Na konferencii v Bratislave, ktorá vyvrcholí v piatok 13. októbra, sa mala zúčastniť aj generálna riaditeľka Európskej organizácie pre jadrový výskum CERN Fabiola Gianotti. Tá však na Slovensko z rodinných dôvodov dnes nepricestovala.

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…