Španielsko oslavuje štátny sviatok v Madride i Barcelone
TASR
TASR

Španielsko oslavuje štátny sviatok v Madride i Barcelone

Na oslavách sa v hlavnom meste Madrid zúčastňujú aj členovia španielskej kráľovskej rodiny vrátane kráľa Filipa VI. a koná sa tam aj veľká vojenská prehliadka, dopĺňa spravodajská stanica BBC.

Španielski legionári pochodujú počas štátneho sviatku 12. októbra v Madride. — Foto: TASR

Madrid 12. októbra (TASR) - Tisíce ľudí mávajúcich španielskymi aj katalánskymi zástavami vyšli dnes do ulíc centra Barcelony pri príležitosti osláv Dňa Španielska. Účastníci pochodu skandovali heslá ako "Nech žije Španielsko!" či "Som Španiel!", informuje agentúra AP.

Niektorí volali aj "Puigdemont za mreže!" odkazujúc na katalánskeho lídra Carlesa Puigdemonta, ktorý zorganizoval sporné referendum o nezávislosti tohto regiónu od Španielska. Centrálna vláda v Madride označila tento plebiscit z 1. októbra za neplatný a protiústavný.

Hlavným mottom dnešného pochodu je "Katalánsko - áno, Španielsko - tiež" ako podpora autonómie regiónu v rámci jednotného Španielska.

Demonštranti prešli prázdnym bulvárom ústiacim k ústrednému námestiu Barcelony. Míňajúc skupiny miestnej polície, účastníci sprievodu tieto bezpečnostné zložky vypískali. Unionisti ich totiž vnímajú ako vinníkov, ktorí nedokázali zastaviť separatistické snahy o realizovanie referenda.

Katalánske úrady uvádzajú, že nezávislosť regiónu podporilo 90 percent voličov, ktorých účasť dosiahla 43 percent. Zástancovia jednoty krajiny vo veľkej miere referendum bojkotovali, hlásili aj volebné podvody.

Na oslavách sa v hlavnom meste Madrid zúčastňujú aj členovia španielskej kráľovskej rodiny vrátane kráľa Filipa VI. a koná sa tam aj veľká vojenská prehliadka, dopĺňa spravodajská stanica BBC. Podobné podujatia sa konajú aj v ďalších veľkých mestách po celej krajine.

Deň Španielska je štátnym sviatkom a viaže sa na kresťanské znovudobytie Španielska a na príchod Krištofa Kolumba do Nového sveta pod španielskou zástavou v roku 1492.

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…