Holandské vrany vycvičia, aby zbavili ulice cigaretových ohorkov
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Holandské vrany vycvičia, aby zbavili ulice cigaretových ohorkov

Holandskí výskumníci prišli s prevratným riešením, ako sa zbavíme cigaretových ohorkov. Pomôžu inteligentné vrany.

Inteligentné vrany budú čistiť ulice. — Foto: Crowded Cities

Vrany sú bez pochýb inteligentné stvorenia. Vynikajú svojou schopnosťou zapamätať si ľudské tváre, riešia problémy a dokonca sú schopné dopredu plánovať. Preto nie je prekvapením, že práve tieto vtáky si vybrali holandskí výskumníci zo spoločnosti Crowded Cities na to, aby sa starali o čistotu ulíc a ciest. 

Cigaretové ohorky sú problémom každého mesta či dediny. A nemusíme chodiť ani do Holandska. Stačí, ak sa prejdete po akejkoľvek slovenskej ulici a určite ich zbadáte na zemi hneď niekoľko. V Holandsku ich však vraj ľudia na zem ročne zahodia až 6 miliárd. Práve preto, ako uvádza portál Newatlas, chcú výskumníci zo spoločnosti Crowded Cities začať vo svojej domovine. 

Odmenou šikovným vranám bude jedlo

Inšpiráciu našli Holanďania v práci amerického technológa Joshua Kleina. Ten vytvoril automat, ktorý vycvičil vrany, aby do neho vhadzovali nájdené mince, za čo boli následne odmenené arašidmi. Holanďania podľa Kleinovho vzoru aktuálne vytvárajú zariadenie s názvom Crowbar. Ide v podstate o akési „krmítko“ pre vtáky. Fungovať by mal Crowbar jednoducho. 

Vrana prinesie cigaretový ohorok ku Crowbaru, vhodí ho do lievika, kamera umiestnená v Crowbare vyhodnotí, či skutočne ide o cigaretový ohorok a následne toto „krmítko“ venuje vrane určitú porciu jedla a odmení ju tak za jej snahu. 

Ako bude fungovať Crowbar.
Ako bude fungovať Crowbar. Foto: Crowded Cities

Netreba však zabúdať na to, že vytvorenie automatu a samotné trénovanie vrán, aby zbierali cigaretové ohorky a nosili ich do Crowbaru, sú dve odlišné veci. Fakt je ale takisto aj ten, že cigaretové ohorky sú z 98 %  vyrobené z plastových vláken a ich rozloženie v prírode trvá až 10 rokov. Vycvičiť vranu na tento jednoduchý úkon bude trvať určite oveľa kratšie.

Skonštruovaný Crowbar.
Skonštruovaný a funkčný Crowbar. Foto: Crowded Cities

Holanďania zo spoločnosti Crowbar Cities tvrdia, že všetky komponenty potrebné na zostavenie Crowbaru sú plne funkčné a po jeho kompletnom zostavení ho začnú testovať so samotnými vranami. 

 

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…