Tomáš Solek zo SAV prezentoval výskum Alzheimerovej choroby vo Varšave
TASR
TASR

Tomáš Solek zo SAV prezentoval výskum Alzheimerovej choroby vo Varšave

Všetko speje podľa vedca k tomu, že sa raz Alzheimerova choroba bude dať liečiť.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Bratislava 9. októbra (TASR) – Vedec Tomáš Smolek z Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) sa venuje výskumu Alzheimerovej choroby. Svoje zistenia prezentoval v uplynulých dňoch na fóre vo Varšave, na ktorom sa zúčastnili vedci vyšehradského regiónu.

"Všetko speje k tomu, že sa raz Alzheimerova choroba bude dať liečiť. My sa snažíme odhaliť mechanizmus vzniku ochorenia, čo by otvorilo nové možnosti terapie. Odkedy bol popísaný prvý prípad Alzheimerovej choroby v roku 1906, nepoznáme účinnú terapiu. Väčšina z tých, ktoré existujú, sú schopné potláčať len príznaky ochorenia, ale nedokážu ho zastaviť," povedal Smolek s tým, že naďalej pokračuje štúdium mechanizmu ochorenia a hľadajú sa kľúčové zmeny bielkovín, ktoré sú zodpovedné za neurodegeneráciu. Smolek je súčasťou výskumného tímu, ktorý sleduje proces šírenia tau patológie. Jeho mechanizmy sledujú vedci z Neuroimunologického ústavu v in vitro podmienkach, ale aj na animálnych modeloch.

"Náš ústav patrí medzi vedúce pracoviská pôsobiace v oblasti výskumu tau proteínu. Sme presvedčení o tom, že je príčinou Alzheimerovej choroby, prípadne hrá kľúčovú úlohu v patogenéze ochorenia. V súčasnosti pracujeme aj na vytvorení národného programu Slovensko proti demencii, v rámci ktorého prinášame nové riešenia pre pacientov s demenciou," uzavrel Smolek.

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…