Dobré noviny
V Žiari sprístupnili výstavu pôvodných drevených betlehemov
TASR
TASR

V Žiari sprístupnili výstavu pôvodných drevených betlehemov

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Vo výstavnej sieni Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom si ju budú návštevníci môcť prezrieť do konca novembra.

Žiar nad Hronom 6. októbra (TASR) - Výstavu pôvodných drevených betlehemov zo zbierok dolnokubínskeho Mestského kultúrneho strediska a od tvorcov z Oravy včera sprístupnili aj pre obdivovateľov v Žiari nad Hronom. Vo výstavnej sieni Mestského kultúrneho centra (MsKC) si ju budú môcť prezrieť do konca novembra. Ako informovala Alena Kršiaková zo žiarskeho MsKC, na výstave sa prezentujú rezbári Ján Kokoška, Ľubomír Orság, Ján Šeliga a Ján Špuler.

Tvorba Jána Kokošku zo Zázrivej - Kozinskej má charakter drobných plastík, betlehemov, črpákov, podstavcov pod parožie a ako jeden z mála rezbárov robí aj vyrezávané formy na syr.

V tvorbe Ľubomíra Orsága sú charakteristické výjavy z dedinského života, ktoré ponúkajú možnosť zobrazenia človeka v rozličných situáciách. Sú pre neho inšpiráciou pre tvorbu monumentálnej i komornej plastiky. Autorovi nie sú cudzie ani náboženské námety, ktoré úzko súvisia s ľudovou kultúrou. V jeho tvorbe je táto téma obsiahnutá v podobe postáv svätcov a piet.

Ján Šeliga už niekoľko rokov pracuje na veľkorozmernom hruštínskom betleheme, v ktorom sa snaží o zobrazenie tradičnej drevenej architektúry. Betlehem neobsahuje len postavy svätcov, zvierat a pastierov, ale aj súsošia znázorňujúce vianočné zvyky.

Ján Špuler vyrezáva najmä drevené plastiky s náboženskou tematikou a tematikou zobrazujúcou život ľudí na dedine. Medzi plastikami rôznej veľkosti je možné nájsť ľudových remeselníkov ako jednotlivé postavy alebo skupiny osôb pri rôznych prácach. Ako materiál na vyrezávanie používa prevažne lipové drevo. Na povrchovú úpravu výrobkov využíva včelí vosk.

Už ste čítali?