Dobré noviny
Toto ste ešte určite nevideli: Stretnutie muža s veľrybou prirovnávajú k svätému grálu
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Toto ste ešte určite nevideli: Stretnutie muža s veľrybou prirovnávajú k svätému grálu

Migaloo sa predvádzal pri austrálskom pobreží.
Migaloo sa predvádzal pri austrálskom pobreží. — Foto: AP

Zážitok na celý život. Aj tak sa dá opísať stretnutie s mimoriadnou vzácnou bielou veľrybou, konkrétne tou, ktorú všetci nazývajú Migaloo.

SYDNEY 2. októbra - Fotograf Jonas Liebschner môže hovoriť o veľkom šťastí. Podarilo sa mu totiž zachytiť slávnu, no mimoriadne vzácnu bielu veľrybu známu ako Migaloo.

Odstup 500 metrov

Zriedkavú bielu veľrybu sa podarilo spozorovať na východnom pobreží Austrálie, pri Sydney, odkiaľ sa vydala smerom k Antarktíde. 

Migaloo, ktorého prirovnávajú aj k svätému grálu, je jednou z malej hŕstky bielych veľrýb, o ktorých sa vo svete vie. Predpokladá sa, že sa narodil v roku 1986.

Veľrybu Migaloo sa prvýkrát podarilo vidieť v roku 1991, keď bola jedinou známou veľrybou na svete. Vidieť ju na vlastné oči je však mimoriadne zriedkavé, práve preto je z toho, čo sa podarilo Liebschnerovi zaznamenať, taká senzácia.

Výskumníci si myslia, že Migaloove sfarbenie je výsledkom jeho génov, no nie sú si úplne istí tým, či predsa len nejde o albína, informuje National Geographic. Pracuje sa aj s verziou, že Migaloo je leucistický - nemá dostatočnú schopnosť produkovať pigment, no na rozdiel od albínov môže mať farebné oči.

Migaloo je jednou z troch veľrýb, ktoré sa podarilo vidieť pri brehoch Austrálie, druhou je napríklad veľryba, ktorú nazvali Migaloo junior, hoci vôbec nie je isté, či je nejakým spôsobom prepojená s Migaloom.

Samotný Migaloo je prísne chránený zákonom, plavidlá sa nemôžu k nemu priblížiť na vzdialenosť menej ako 500 metrov, zatiaľ čo od ostatných veľrýb si musia držať odstup 100 metrov, ak je prítomné aj mláďa, tak na 300 metrov.

Už ste čítali?