Góloví debutanti potiahli Košice, Nitre chýbal dôraz v zakončení

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/František Iván

Prvý v seniorskej kariére zaznamenal mladík Martin Novotný, gólové účty v ročníku si otvorili Dávid Šoltés aj Richard Jenčík.

Košice 30. septembra (TASR) - Góly premiérových strelcov v sezóne pomohli hokejistom HC Košice k štvrtému víťazstvu. Prvý v seniorskej kariére zaznamenal mladík Martin Novotný, gólové účty v ročníku si otvorili Dávid Šoltés aj Richard Jenčík. Zatiaľ čo domáci zvládli duel podľa predstáv, hostia zažili po predošlom víťazstve 10:0 nad "dvadsiatkou" povestné "bruchabolenie".

Prvý gól 21-ročného Novotného prišiel v 14. zápase jeho kariéry. V 11. minúte strelou z otočky prekvapil nitrianskeho brankára Erica Hartzella a domáci išli do vedenia 1:0. "Som veľmi rád, že to konečne prišlo, navyše pred domácim publikom. Puk mám, samozrejme, odložený. Ja som bol v eufórii, tak som si ho aj zabudol vziať, no Marek Hovorka mi s tým pomohol. Vedeli sme, že Nitra má dobré mužstvo a preto sme sa zodpovedne pripravili," poznamenal Novotný, ktorý bol rád, že Košičania na tretí pokus naplno zabrali proti tímu z hornej polovice tabuľky. Predtým prehrali v Banskej Bystrici i v Trenčíne. "V Bystrici a aj v Trenčíne sme hrali dobre, ale nepadali nám góly," konštatoval.

Duel Košíc s Nitrou bol šlágrom 7. kola a zvedavých naň bolo takmer 4000 divákov. Najmä prvá tretina zaostala za očakávaniami atraktívneho hokeja, potom sa však mužstvá naštartovali a predviedli viacero momentov, ktoré si zaslúžili potlesk tribún. Najkrajšiu akciu zápasu predviedli domáci v 29. minúte, keď sa po rýchlej spolupráci s Tomášom Klímom a Davidom Pacanom presadil kanadský obranca Blake Kessel. "Ten krásny gól, ktorý sa napokon ukázal ako víťazný, by inde mnohokrát dookola opakovali," poznamenal tréner Košičanov Milan Jančuška. Zatiaľ čo to bol pre amerického zadáka už tretí gól v sezóne, ďalšie dva presné zásahy domácich mali prívlastok premiérové. Strelecký účet si utešenou strelou otvoril Dávid Šoltés a vo svojom 804. zápase za Košice sa nenechal zahanbiť ani Richard Jenčík, ktorý v 57. minúte uzavrel na konečných 4:1. "Myslím si, že sme mali viac z hry. Sme radi, že sme dôležitý zápas v domácom prostredí zvládli. Šance boli na oboch stranách, my sme však tie svoje pretavili na góly," poznamenal Jenčík.

Zatiaľ čo Košičania ukázali, že doma nemienia strácať body, Nitrania potvrdili, že vonku im hra príliš nejde. Zatiaľ dokázali priniesť iba dva body z úvodného zápasu v Banskej Bystrici a k následným nezdarom v Žiline a Trenčíne pridali aj košický. "Chýbala nám väčšia chuť pobiť sa o víťazstvo a aj väčšia agresivita v zakončení. Keď chceme získavať body aj vonku, musíme dať do hry viac emócií," poznamenal tréner Nitry Andrej Kmeč. Nitrania mali za sebou nielen dlhú cestu naprieč republikou, ale aj štvrtkový zápas s "dvadsiatkou." Ten zvládli nad očakávania a mladíkov sfúkli výsledkom 10:0, v Košiciach však z tohto streleckého apetítu zopakovali iba zlomok. "Mali sme za sebou zápas s 'dvadsiatkou' a aj dlhú cestu a chvíľu to bolo cítiť. Spočiatku sme sa netlačili na bránku, strieľali sme vedľa a aj preto sme mali prvú strelu na bránku až v 18. minúte," poznamenal autor jediného nitrianskeho gólu Matej Paulovič, pre ktorého to bol už šiesty gól v sezóne.