Dobré noviny
Deň európskej spolupráce bol aj o extrémizme
Dobré noviny
Dobré noviny

Deň európskej spolupráce bol aj o extrémizme

Diskutovali aj Michal Havran či Celeste Buckingham.
Diskutovali aj Michal Havran či Celeste Buckingham. — Foto: BSK

Podujatie s názvom Deň európskej spolupráce bolo určené pre študentov stredných škôl a vedené bolo formou diskusie so zaujímavými hosťami.

BRATISLAVA 26. septembra - Divadlo Aréna, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, sa dnes doobeda v rámci podujatia Deň európskej spolupráce stalo centrom diskusie na rozličné témy. Najviac však medzi žiakmi župných škôl zarezonovala téma extrémizmu.

Ako bojovať proti extrémizmu

„Je to téma, ktorá najviac zaujíma spoločnosť a zároveň je najnebezpečnejšia, lebo extrémizmom hrozí, že sa zruší demokracia, sloboda a zavedie totalita. Študenti mali veľa otázok a potvrdilo sa to, čo zažívame, keď robíme naše diskusie s Living Memory, diskusie o extrémizme, ktorých sme už urobili niekoľko desiatok. Ukazuje sa, že  témy sú stále dokola tie isté, ktoré hovoria, že či je, alebo nie je extrémizmus alternatívou a keď idete hlbšie a dáte slovo študentom, tak zistíte, že za vôľou podporovať extrémizmus je vždy nejaký typ obavy a strachu, a preto vlastne vedieme radšej diskusiu, ako by sme mali nechať narastať extrémizmus. Dôležité je, aby sa mohli pýtať slobodne, čo chcú a myslím si, že keď sme ich neučili tomu, aby slobodne diskutovali o akejkoľvek otázke, tak sme výrazne posunuli ich schopnosť nakladať s extrémizmom. Lebo ak sa niečoho extrémisti boja, tak je to slobodná a otvorená diskusia,“ povedal Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.
 
Podujatie s názvom Deň európskej spolupráce bolo určené pre študentov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja a vedené bolo formou diskusie so zaujímavými hosťami, a to bratislavským županom Pavlom Frešom, spisovateľom Michalom Havranom a speváčkou Celeste Buckingham, ktorá dvojhodinovku plnú informácií, otázok a odpovedí odľahčila aj hudobným vystúpením. Diskutujúci hostia ako aj študenti sa vyjadrovali k téme „Spolupráca v rámci Európy“ či na tému „Spoluprácou proti extrémizmu“, ktorá zarezonovala najviac. Zároveň bolo cieľom podujatia aj predstavenie úspešných projektov spolupráce širokej verejnosti v Európe i v susediacich krajinách a zamerané bolo na propagáciu medzinárodnej spolupráce.

Na diskusii sa zúčastnili študenti strednej školy
Na diskusii sa zúčastnili študenti strednej školy Foto: BSK

„Keďže Bratislavský samosprávny kraj je riadiacim orgánom  programu spolupráce INTERACT a INTERACT ako taký koordinuje celoeurópsku iniciatívu Deň európskej spolupráce, tak aj my ako súčasť bratislavskej župy sme sa rozhodli organizovať lokálne podujatia priamo tu, na Slovensku. A keďže otázka spolupráce začína byť v tejto dobe veľmi horúca téma aj v súvislosti s témou uzatvárania hraníc, prípadne s nárastom extrémizmu na Slovensku, tak tento rok sme sa rozhodli osloviť naše stredné školy a diskutovať s nimi v trošku uvoľnenejšej atmosfére o tom, akým spôsobom vstupuje extrémizmus do našich životov, ako môžeme proti nemu bojovať,“ doplnila Petra Masácová, riaditeľka odboru INTERACT.

Celoeurópska iniciatíva Deň európskej spolupráce bola prvýkrát verejne prezentovaná v roku 2012 a ihneď si získala podporu európskych inštitúcií i programov územnej spolupráce. Iniciatívu Deň európskej spolupráce koordinuje program spolupráce INTERACT za podpory Európskej komisie, Európskeho parlamentu a Európskeho výboru regiónov. Program spolupráce INTERACT, ktorého riadiacim orgánom je Bratislavský samosprávny kraj, poskytuje svoje služby programom Interreg vo všetkých 28 členských štátoch EÚ, v Nórsku a vo Švajčiarsku v oblasti zvyšovania kvality riadenia programov, taktiež pomáha propagovať výsledky územnej spolupráce a zavádzať inovatívne nástroje v oblasti riadenia programov.

Už ste čítali?