Dobré noviny
Majú problémy so srdiečkom aj začlenením sa do života. Detským kardiakom pomôže projekt, aký u nás dosiaľ chýbal
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Majú problémy so srdiečkom aj začlenením sa do života. Detským kardiakom pomôže projekt, aký u nás dosiaľ chýbal

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Detské kardiocentrum, Bratislava

Ani po prepustení z nemocnice to nemajú ľahké. Malí pacienti s chybami srdca musia po hospitalizácii čeliť viacerým problémom, ktoré im komplikujú návrat do bežného života. Zmeniť to má projekt, aký doteraz na Slovensku chýbal.

BRATISLAVA 25. septembra - Vytrpia si toho dosť. Malí srdciari musia najprv podstúpiť ťažké operácie či náročné liečebné metódy, tráviť často dlhé mesiace v nemocnici a po prepustení z nej čeliť ďalším starostiam. Pacienti sa z detského kardiocentra vracajú domov s pomalším psychomotorickým vývojom či sekundárnymi hendikepmi po operáciách, majú zameškanú školu a hrozí im aj vylúčenie z kolektívu. Preto pre nich vznikol projekt, ktorý im návrat do reality uľahčí čo najviac, ako sa len dá.

Prvý svojho druhu

Projekt s názvom Žijem naplno, ktorý má deťom s ochoreniami srdca pomôcť pri návrate do bežného života, odštartovala Nadácia Detského kardiocentra (DKC). V podmienkach slovenského zdravotníctva ide o prvú takúto iniciatívu vôbec. Prostredníctvom vlastnej siete špeciálnych terapeutov a pedagógov bude projekt pomáhať deťom prekonávať hendikepy spôsobené ochorením či následnými zákrokmi, ale pomôže im aj s dodatočným vzdelávaním, a to podľa potrieb jednotlivých pacientov. „Na pomoc dlhodobo liečeným pacientom využijeme špeciálne vyškolených terapeutov a pedagógov, ktorí budú vzdelávať malých pacientov v pohodlí ich domova,“ vysvetlila správkyňa nadácie DKC Mária Kadlečíková.

Mali srdciari si vyžadujú špeciálnu starostlivosť.
Malí srdciari si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Foto: DKC

Poruchy u takýchto pacientov môžu byť mierne, pri ich skombinovaní však môžu mať nepriaznivý vplyv. „U malých detí môže ísť o oslabenie hrubej motoriky, u dieťaťa v predškolskom veku oslabenie jemnej motoriky, poruchy pozornosti a reči. V školskom veku sa pridružujú problémy v matematických a čitateľských zručnostiach. Postupne sa u detí môžu objaviť aj rôzne komplexnejšie diagnózy ako napríklad porucha pozornosti alebo porucha pozornosti s hyperaktivitou, špecifické poruchy učenia, čo dlhodobo ovplyvní kvalitu ich života,“ vysvetlila Ľubica Kováčiková, primárka Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Detského kardiocentra, ktorá s prišla s myšlienkou projektu.

„V našej nadácii bojujeme o to, aby rany v osudoch týchto detí neboli pre nich hendikepom do ďalšieho života. Sme preto šťastní, že sa nám podarilo nájsť možnosti a spustiť prvý projekt, ktorý pomôže práve v tejto deficitnej oblasti,“ doplnila správkyňa nadácie Mária Kadlečíková.

„Nakoľko náš projekt nie je pravidelne finančne dotovaný, ale financujeme ho zo sponzorských príspevkov, môžeme si dovoliť pre tento školský rok uhradiť náklady pre 16 detí, o ktoré sa budú starať dve asistentky - špeciálne pedagogičky,“ ozrejmila pre Dobré noviny Mária Kadlečíková. Primárne to budú zatiaľ deti z Bratislavského kraja, z Topoľčian, Levíc a Senice.

Malá pacientka detského kardiocentra na bratislavských Kramároch.
Malá pacientka detského kardiocentra na bratislavských Kramároch. Foto: TASR/Pavol Zachar

Výučba bude prebiehať počas školského roka dvakrát týždenne počas desiatich mesiacov, a to všetko v pohodlí ich domova. Cieľom je pokračovať s ňou aj v ďalších školských rokoch.

Pedagogičky budú s deťmi v rámci terapeutických hodín pomocou špeciálnych metód sledovať a usmerňovať vývoj hrubej a jemnej motoriky, komunikáciu dieťaťa, sociálne interakcie a zručností, správanie a tiež schopnosti riešiť úlohy svojho veku. U starších detí pôjde o doučovanie a dobehnutie vymeškaného učiva.

A ako dlho potrvá, kým sa vďaka špeciálnej starostlivosti budú môcť malí pacienti zaradiť do normálneho života? „V prvom rade treba povedať, že výsledky terapeutického riešenia problémov sú veľmi individuálne. Sú deti, ktoré trpia viacerými, teda kombinovanými poruchami, preto odhadnúť rozsah a obdobie, za ktoré dieťa bude v poriadku, sa dá len veľmi ťažko. Každopádne je potrebné hovoriť o niekoľkých mesiacoch, keď bude možné pozorovať posun k zlepšovaniu neuropsychickej zdatnosti malých pacientov. Poruchy motoriky, pozornosti, reči či neschopnosť socializácie týchto pacientov sa považujú za skutočne závažné hendikepy, ktoré je potrebné riešiť v dlhšom časovom období. Bez tejto špeciálnej starostlivosti je riešenie týchto problémov takmer nemožné,“ dodala pre Dobré noviny Mária Kadlečíková.

Projekt má aj svoju ambasádorku, tou sa stala populárna speváčka Mária Čírová. „Z mojej pozície budem vedieť pomôcť hlavne v oblasti informovanosti verejnosti a, samozrejme, aj osobnou účasťou na podujatiach nadácie,“ uviedla speváčka. Projekt finančne podporuje spoločnosť Slovclean.

Už ste čítali?