Dobré noviny
Pivo z obchodov mu nechutilo. Szilárd preto založil kočovný pivovar, aby Slovákov naučil, ako chutí dobré pivo
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Pivo z obchodov mu nechutilo. Szilárd preto založil kočovný pivovar, aby Slovákov naučil, ako chutí dobré pivo

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Milan Kapusta

Malých pivovarov na radosť Slovákov pribúda aj v našej krajine. Ustáleným gigantom konkurujú vlastnosťami, pre ktoré pivá z minipivovarov vyhľadáva čoraz viac ľudí.

BRATISLAVA 22. septembra - Najobľúbenejším alkoholickým nápojom Slovákov je pivo. Doprajeme si ho nielen pri posedení s priateľmi, ale aj doma, na chatách alebo pri manuálnych prácach okolo domu. Kým staršia generácia má väčšinou svoje overené značky, tá mladšia uprednostňuje pivá z lokálnych pivovarov, ktoré sa utešene rozrástli aj na Slovensku. Dopriať si takéto originálne pivo je trendové, otvára to nové obzory a dokazuje, že kvalita sa dá dosiahnuť aj pri nízkych nákladoch a skromných podmienkach. Pribúda preto ľudí, ktorí si zakladajú vlastné lokálne pivovary, aby ukázali, ako chutí naozaj poctivé pivo.

Rôznorodosť chutí

Podľa stránky opive.sk máme na Slovensku 63 malých pivovarov a 4 stredné alebo veľké. Ak je reč o tých malých, tak ešte pred pár rokmi by ste nemali problém vymenovať ich v priebehu pár sekúnd. Teraz vôbec nie je vylúčené, že minipivovarov bude pribúdať kvôli dopytu fajnšmekrov, ale aj túžbe variť vlastné pivo.

V čom sú vlastne pivá od malých a lokálnych výrobcov také výnimočné? Môže byť za tým aj to, že zákazníci chcú vyskúšať aj niečo iné ako neustále tie isté značky od pivovarníckych gigantov, ktoré nájdu v obchodoch. No tým najdôležitejším atribútom je chuť. Minipivovary razia cestu klasických a poctivých receptúr či postupov. Napriek tomu sa chute pív z jednotlivých pivovarov líšia. A práve rôznorodosť chutí je to, čo láka milovníkov piva s otvorenou mysľou.

Pozrite si mapu minipivovarov na Slovensku. Článok pokračuje pod ňou.

 

To, ktorým malým pivovarom sa darí vyrábať a ponúkať to najlepšie pivo, ukazuje aj aplikácia s jednoduchým názvom Pivovary. Stiahnete ju veľmi rýchlo a potom si môžete pohodlne prezerať, aké pivovary sa nachádzajú vo vašom okolí, a to spolu s veľmi úprimnou kritikou či pochvalou viac či menej spokojných zákazníkov. Aplikácia vám navyše ukáže, ako ďaleko sa od miesta vašej aktuálne polohy jednotlivé pivovary nachádzajú a či sa vám ich na základe recenzie oplatí vôbec navštíviť. Súčasťou sú aj detailnejšie informácie k jednotlivým pivovarom, a to nielen na Slovensku, ale i v Česku.

Nepasterizované a nefiltrované

Niektorí ľudia sa však dostanú ku kvalitnému remeselnému pivu a následne túžbe variť vlastné pivo aj celkom náhodne. Ako napríklad Szilárd Baranyai. Ako informoval portál O pive, Szilárda ovplyvnila návšteva Bavorska, kde ochutnal kvalitné miestne pivá. To ho inšpirovalo a vnuklo mu nápad uvariť si vlastné pivo. Založil si teda kočovný pivovar Rye Island. Najprv skúšal s kamarátom navariť pivo z koncentrátu, ktoré podľa neho aj tak chutilo stále lepšie ako to, čo sa dá bežne zohnať v obchodoch. Potom prešiel na klasiku, pokúsil sa uvariť svoje prvé ozajstné pivo a postupne si razí cestu k tomu, aby si založil skutočný vlastný pivovar.

„Po preštudovaní nespočetného množstva literatúry, či už v knihách, alebo na internete, a absolvovaní jednodňového kurzu, som začal doma variť pivo. Postupne som spoznával jednotlivé druhy sladu, chmeľu a kvasníc, ich chute a vône, a začal zostavovať vlastné recepty,“ prezradil Szilárd. Ľuďom chce ukázať, že existujú aj iné pivá ako tie, čo v obchodoch ponúkajú veľké medzinárodné spoločnosti, a zároveň prispieť k pivnej osvete.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Ak všetko dobre pôjde, možno sa aj Szilárdov pivovar stane pojmom, za aký mnohí označujú prvý bratislavský minipivovar. V Minipivovare Richtár Jakub varia, ako inak, pivo Jakub. „Naše pivo je do výčapu vedené priamo z pretlačného tanku. Tým nevznikajú žiadne transportné ani teplotné „šoky“, ktoré pivu nerobia dobre,“ charakterizujú ho pivovarníci.

To, čo podľa nich ovplyvňuje kvalitu piva, je uvoľňovanie dôležitých látok zo sladu pri rmutovaní. V tomto pivovare sa spomínané pivo varí jednormutovým spôsobom. Výsledné pivo je nepasterizované a nefiltrované, čo je charakteristickým znakom pre väčšinu malých pivovarov, tieto vlastnosti sú zároveň tým, čo pivní fajnešmekri tak oceňujú.

Už ste čítali?