Dobré noviny
Nová vakcína dokáže zabiť 99 percent vírusov HIV. Budúci rok ju začnú testovať na ľuďoch
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Nová vakcína dokáže zabiť 99 percent vírusov HIV. Budúci rok ju začnú testovať na ľuďoch

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: wikimedia, Max Pixel

Prelomový objav, ktorý môže veľmi efektívne liečiť vírus HIV, ale aj zabrániť jeho šíreniu. Doktori vyvinuli špeciálnu protilátku, ktorá dokáže vírus napadnúť nevídaným spôsobom.

BRATISLAVA 22. septembra - Vzrušujúci prelom. Tak nazvala Medzinárodná spoločnosť AIDS novú protilátku, ktorá môže byť nádejou v liečbe HIV.

Tri v jednom

Vedcom sa totiž podarilo vyvinúť protilátku, ktorá napadne 99 percent kmeňov vírusu HIV a zabráni infekcii. Napadnúť dokáže až tri kritické časti vírusu, vďaka čomu jej HIV omnoho ťažšie odoláva, informovalo BBC.

Pri HIV je náročné a prefíkané to, že vírus má neuveriteľnú schopnosť mutovať a meniť svoju podobu. Počet variantov HIV, resp. kmeňov sa stal neprekonateľným pre imunitný systém, ktorý s tým musí bojovať. Proti množstvu odrôd vírusu v tele jediného pacienta si imunitný systém nedokáže vytvoriť toľko protilátok.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pixabay

Na spôsob liečby HIV a prevenciu infekcie sa vedci pokúšali použiť neutralizačné protilátky. Tie si po rokoch dokáže vytvoriť aj časť pacientov. Nová štúdia však ukázala, že špecifická protilátka, ktorá funguje na princípe 3 v 1, teda spojením troch protilátok, dokáže zasiahnuť vírus účinnejšie, viazať sa bude na tri rôzne miesta vírusu. Takéto supermoderné protilátky by tak mohli mať ešte väčšie využitie, ako si vedci doteraz predstavovali, rozhodne toho dokážu viac ako prirodzené jednotlivé protilátky.

Prvé testy prebehli na primátoch, konkrétne na 24 opiciach. Ukázalo sa, že nová protilátka by skutočne mohla fungovať aj ako vakcína. U žiadnej z testovaných opíc sa po podaní protilátky a následnom vpichnutí vírusu neobjavila infekcia HIV.

Pomôcť môže aj pri rakovine

Budúci rok budú nasledovať ľudia, testovanie na nich má prebehnúť koncom roka 2018. Z toho sa tešia najmä lekári pôsobiaci v chudobných krajinách a regiónoch. „Ako lekárka pôsobiaci v Afrike cítim naliehavosť potvrdiť tieto zistenia u ľudí čo najskôr,“ uviedla Linda-Gail Bekkerová, prezidentka Medzinárodnej spoločnosti AIDS. Potvrdením účinnosti novej superprotilátky by totiž vznikol účinný liek, ale aj vakcína, ktorá by zabránila šíreniu vírusu.

Ako informoval americký Národný inštitút zdravia, schopnosť trojitých protilátok viazať sa na tri nezávislé ciele naraz by z nich mohla vytvoriť užitočný prototyp liečby, ktorý by si dokázal poriadiť nielen s HIV, ale aj s inými infekčnými či autoimunitnými ochoreniami, dokonca aj s rakovinou.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?