Dobré noviny
Keby tak Trenčania vedeli, po čom stáročia kráčali. Rekonštrukcia námestia priniesla nevídaný objav
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Keby tak Trenčania vedeli, po čom stáročia kráčali. Rekonštrukcia námestia priniesla nevídaný objav

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR

Archeologický výskum v Trenčíne v rámci rekonštrukcie Mierového námestia priniesol ďalší pozoruhodný nález.

TRENČÍN 22. septembra - Pri rekonštrukcii Mierového námestia v Trenčíne sa podarilo objaviť zopár pozoruhodných nálezov či stavieb. Výsledkom archeologického výskumu Slovenského archeologického a historického inštitútu, ktorý výskum vykonával, je aj nález torz murív, ktorý siaha minimálne do 18. storočia, informoval denník Sme.

Mýtnica alebo vážnica

Archeológom sa pri výkopových prácach podarilo zachytiť torzá murív, ktoré síce boli narušené, no zrejme pochádzajú z neznámeho domčeka, pričom by mohlo ísť o starú mýtnicu alebo vážnicu.

Po náleze Hornej brány ide tak o ďalší objav, na ktorý archeológovia natrafili po odkrytí pôvodnej dlažby zo 17. storočia. Dlažba slúžila miestnym viac ako 250 rokov. Ako informovala ešte v máji tohto roka Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR), Trenčania dlažbu pravdepodobne vybudovali po katastrofickej povodni v roku 1625.

Čo sa týka spomínaného nálezu torz murív, ich narušenie mohli podľa Sme spôsobiť viaceré zásahy, vrátane tých z 20. storočia.

Okrem toho sa podarilo na mieste nájsť aj zvyšky zrejme kachľovej pece, tiež približne z 18. storočia.

Archeológovia však nevylučujú, že objekt môže byť ešte staršieho dáta. „Môže to byť 17. storočie, možno až neskororenesančné 16. storočie, my zatiaľ ale hovoríme o 18. storočí,“ cituje Sme vedúceho výskumu Drahoslava Hulínka.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?