Dobré noviny
Spoločnosť na výrobu pomarančových džúsov vyviezla zvyšky z ovocia na odlesnenú pôdu: Čo našli na tomto mieste o 16 rokov neskôr je ako zázrak!
Mária Dobrodenková
Mária Dobrodenková

Spoločnosť na výrobu pomarančových džúsov vyviezla zvyšky z ovocia na odlesnenú pôdu: Čo našli na tomto mieste o 16 rokov neskôr je ako zázrak!

Pozrite sa, čo urobil odpad z pomarančov s mŕtvou zemou!

Skupina ekológov a biológov pod vedením Daniela Janzena a Winnie Hallwachsovej požiadala spoločnosť na výrobu pomarančových džúsov na Kostarike, aby im nechali všetok pomarančový odpad, ktorý pri výrobe nápoja nespracujú. Išlo teda o šupky a kúsky dužiny. Spoločnosť im túto službu rada poskytla, napokon, aspoň sa nemuseli o tony odpadovej hmoty starať.

Foto: Princeton

Pomarančový odpad zbierali  a odvážali ho na miesto, kde ho jednoducho nechali stáť a on sa premenil na akýsi oranžový kompost. O rok začali s presunom tisícov ton kompostu na odlesnenú pôdu, ktorú ekológovia vyhodnotili ako „mŕtve územie“.

Foto: Princeton

Pôdu nechali bez ďalšieho zásahu 16 rokov a dovolili prírode, aby si robila svoju prácu. Po uplynutí tohto času sa biológ Treuer vydal na toto miesto, aby zdokumentoval výsledky. Predpokladal, že na mieste sa zmení kvalita pôdy a bude vhodná na opätovné vysadenie strom.

Biológ bol najskôr zmätený, pretože to vyzeralo, že po oranžovej hmote nie je nikde žiadna stopa a on sa v hustom lesnom poraste nevedel  zorientovať a nájsť miesto, kde odpad pred rokmi naviezli.

Foto: Princeton

Šokujúce odhalenie nastalo až vo chvíli, keď sa na celú oblasť pozrel zvrchu – z vrtuľníka. V skutočnosti bol hustý zelený les presne tým miestom, kde pred rokmi nechal tony pomarančového odpadu. Rozdiel medzi týmto miestom a územím, na ktoré šupky nepoužili, je úžasný!

Foto: Princeton

Výskumný tím z Princetonu svoje výsledky publikoval v rozsiahlej štúdií, ktorá by podľa biológov mohla byť riešením pre mŕtve, vyčerpané a odlesnené pôdy. Odpad z pomarančov je špecifický v tom, že okrem výživy poskytuje pôde aj ochranu pred rozvojom plesní a chorôb, ktoré sa môžu podpísať po krátky život rastlín a stromov.

Ako to môžete využiť aj vy?

Foto: Princeton

Biológovia hovoria, že odpad z pomarančov môže využiť každý. Stačí, ak ho jednoducho vmiešate do zeminy vo vašej záhrade. Pôsobí to ako životabudič a ochrana pred plesňami a chorobami. Navyše pomaranče (tak, ako všetky citrusy) odpudzujú škodcov, ktoré môžu flóru zlikvidovať skôr, ako vyrastie.

Už ste čítali?